Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Sezon grzewczy przed nami – będą kontrole palenisk c.o.

11/10/2017, dodał: Maciej Liberda czytano: 1676 razy
Gmina Mszana Dolna położona jest w paśmie Beskidu Wyspowego. W okresie jesienno – zimowym, przy niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz braku sprzyjających ruchów powietrza i podmuchach wiatru dochodzi do gromadzenia i tworzenia się nad gminą dużej ilości dymów pochodzących z palenisk domowych, szczególnie z pieców centralnego ogrzewania.

Na warunki geograficzne i atmosferyczne nikt z nas niestety nie ma wpływu. Na zawartość  i ilość szkodliwych substancji wydobywających się z kominów już tak. Bezpośrednio zależy to od rodzaju paliwa używanego w piecach centralnego ogrzewania. Zdarza się bowiem, iż w piecach c.o. spalane są niezgodnie z przepisami miały, floty i inne odpady węglowe oraz różnego rodzaju odpady, takie jak np. tworzywa sztuczne, tekstylia, lakierowane płyty meblowe, obuwie, pieluchy jednorazowe czy nawet opony. W wyniku ich spalania wytwarzają się szkodliwe toksyny. Taki stan rzeczy negatywnie wpływa na nasze środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie.

Z uwagi na te zagrożenia wprowadzono w Małopolsce uchwałę antysmogową,  zgodnie z którą:

  •  jeśli budujesz dom lub chcesz wymienić urządzenie grzewcze, to po 1 lipca 2017 musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego;
  • od 1 lipca 2017 roku nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego jest więcej niż 15 %)  oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 % (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata);
  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku należy go wymienić;
  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 to należy go wymienić do końca 2026 roku;
  • jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 5 to możesz go używać bezterminowo;
  • w przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko tych urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% . Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej bądź też instrukcji kominka, pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

Kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej mogą prowadzić pracownicy urzędu gminy, strażnicy gminni, policja, inspekcja nadzoru budowlanego oraz wojewódzka inspekcja ochrony środowiska.  Osoba naruszająca przepisy uchwały antysmogowej może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości do 500 złotych lub grzywną do 5000 złotych. Utrudnianie lub udaremnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska  zgodnie z art. 225 kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu. Użytkownicy kotłów, pieców i kominków zobowiązani są do  przedstawienia kontrolującym dokumentów potwierdzających, że stosowane  urządzenia spełniają wymagania uchwały. Jakość stosowanych paliw również powinna być potwierdzona dokumentami, np. fakturą zakupu paliwa lub świadectwem jakości.

W gminie Mszana Dolna kontrole w zakresie przestrzegania  przepisów uchwały antysmogowej prowadzić będą w szczególności funkcjonariusze straży gminnej oraz pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Mszana Dolna. Zgodnie z programem ochrony powietrza  dla województwa  małopolskiego, każdy wójt gminy wiejskiej zobowiązany jest do prowadzenia kontroli w liczbie 3% zabudowy mieszkaniowej w pierwszym okresie obowiązywania dokumentu (tj. 2017-2019) oraz 5 % zabudowy mieszkaniowej w okresie 2020 – 2023. Kontrole będą podejmowane w ramach własnej planowej działalności oraz w związku ze zgłoszeniami mieszkańców naszej Gminy.

Zgłoszenia dotyczące wszelkich przypadków naruszeń dotyczących ochrony powietrza można  dokonywać telefonicznie pod numerem 18 33 10 009 wew. 150 lub osobiście w siedzibie Straży Gminnej.

                                  Elżbieta Wydra 
Szczepan Figura

                                                                                               

                                                                                                             

….zróbmy to w trosce o zdrowie dzieci i nasze, stan naszego otoczenia i środowiska. Zadbajmy o nas samych i naszą przyszłość.