Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wyjazd na Zieloną Szkołę w nagrodę za aktywność

12/10/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1581 razy
Dwie uczennice z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej – Zuzanna Wątroba i Natalia Łacna – wraz ze szkolną koordynatorką programu recyklingowego, Martą Lorenc, wyjechały na Zieloną Szkołę Fundacji Recal do Solca Kujawskiego.

Była to nagroda dla 10 najaktywniejszych placówek z całej Polski, które brały udział w XXI edycji ogólnopolskiego programu pt. „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” prowadzonym przez Fundację na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL. Jest to jeden z najstarszych programów edukacji recyklingowej w Polsce. Korzenie jego działania sięgają 1995 roku, a ZPO w Kasinie Wielkiej bierze w nim udział od 2006 roku. Od tamtego czasu w szkole jest prowadzona zbiórka puszek aluminiowych po napojach. Każdego roku szkolny koordynator programu przesyła sprawozdanie, w którym opisuje całą działalność edukacyjną w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem tematu recyklingu puszek.

Tegoroczna nagroda nie jest pierwszą w tym programie. Gimnazjum w Kasinie Wielkiej uczestniczyło już wcześniej w zagranicznych wyjazdach na Zieloną Szkołę, a także otrzymywało nagrody rzeczowe, dyplomy i podziękowania za swoje działania. W tym roku w programie wyjazdu znalazł się Solec Kujawski, Toruń i Bydgoszcz, z licznymi atrakcjami:  park dinozaurów JuraPark, park wodny, Planetarium i Muzeum Żywego Piernika, w którym uczestnicy samodzielnie wykonali własne pierniki. Jednak najistotniejszym punktem programu wyjazdu była wizyta w fabryce Can-Pack S.A. w Bydgoszczy produkującej puszki i wieczka aluminiowe oraz zwiedzanie zakładu recyklingu aluminiowych puszek po napojach CP Recycling Organizacji Odzysku Opakowań S.A. Uczestnicy Zielonej Szkoły na własne oczy mogli zobaczyć jak wygląda pełen cykl życia aluminiowej puszki - od produkcji do recyklingu.

                                                                      

Marta Lorenc