z ostatniej chwili
W dniach 3 i 4 kwietnia 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 7:30 do godziny 12:00, a w dniu 5 kwietnia 2024 r. biuro będzie nieczynne. Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 29 marca (Wielki Piątek) 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Padli w walce o ideę, spowici w szkarłat krwi…

22/08/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 4674 razy
23 sierpnia b.r. mija 81 lat od tragicznych wydarzeń, które w historii Kasinki Małej zapisały się krwawymi zgłoskami.

W starciach z sanacyjną policją, 23.08.1937r., poległo dziewięciu chłopów tej miejscowości biorących udział w ogólnokrajowym proteście zarządzonym przez Kongres Stronnictwa Ludowego w Warszawie w styczniu 1937r., a wielu zostało rannych (więcej zabitych podczas strajku było tylko w Majdanie Sieniawskim w powiecie jarosławskim). Zabici chłopi pochowani zostali we wspólnym grobie na miejscowym cmentarzu. Na płycie pamiątkowej wyryte są ich nazwiska i napis: ”Bohaterom poległym w strajku chłopskim w Kasince Małej 23.VIII.1937r.”. Dla upamiętnienia  tego wydarzenia na osiedlu Szczypki (w miejscu krwawych starć) powstał kamienny pomnik w kształcie zaciśniętej chłopskiej pięści.

Okoliczności oraz sam przebieg strajku i krwawych starć w Kasince Małej opisali bezpośredni świadkowie sierpniowych wydarzeń. Możemy o nich przeczytać m. in. w kronice parafialnej (notatka  ówczesnego proboszcza – ks. Władysława Bączyńskiego), czy wspomnieniach Wojciecha Jamroza, opublikowanych w pracy zbiorowej pod red. J. Kowala pt. „W dwudziestolecie Wielkiego Strajku Chłopskiego 1937 – 1957”.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest w Kasince Małej wciąż żywa i przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Wszystkie „okrągłe” rocznice śmierci poległych w strajku chłopskim kasinczan (począwszy od dwudziestej) obchodzone były w tym miejscu bardzo tłumnie i uroczyście. Dzięki temu Kasinka Mała mogła gościć wielu znanych biskupów, księży, polityków, działaczy ludowych oraz samych uczestników strajku, również z innych regionów kraju. O poległych w sierpniu 1937r. bohaterach pamiętają jednak w każdą rocznicę krwawych starć nie tylko mieszkańcy tej miejscowości. Na wspólnej mogile i pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie składane są wiązanki świeżych kwiatów i zapalane są znicze. Widać ludzi w zadumie pochylających się nad grobem zabitych chłopów i szepcących cichą modlitwę „Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie…”.

Magda Polańska
fot. pogrzeb zabitych w strajku chłopskim kasinczan (arch. rodzin poległych)