Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Trzy pierwsze miejsca dla Zagórzan

14/05/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 890 razy
Trzy pierwsze miejsca w 37. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 9–12 maja 2019r., przypadły mieszkańcom Gminy Mszana Dolna.

Z trofeami z konkursu powrócili przedstawiciele Zespołu Regionalnego „Kasinianie – Zagórzanie” oraz Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego „Dolina Mszanaki”.

W konkursie muzyk ludowych, kategorii dorosłych I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie  600 zł otrzymała muzyka  „Doliny Mszanki” z Mszany Górnej.

W konkursie grup śpiewaczych, kategorii dorosłych swój debiut na I miejscu zakończyła grupa męska „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej (którą uhonorowano również nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł).

W konkursie mistrz i uczeń I miejsce wraz z nagrodą pieniężną w kwocie 200 zł przyznano Tobiaszowi Krzysztofowi z Mszany Górnej (mistrzowi instrumentaliście) z uczniem Jakubem Kuczajem. Ten duet komisja konkursowa rekomendowała  na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Sceniczne popisy uczestników „Druzbacki” oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Anna Borucka - Szotkowska  – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Artur Czesak – językoznawca i Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Swojej ocenie jury poddało 112 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 24 muzyk (14 dorosłych, 8 młodzieżowych i 2 dziecięcych), 33 instrumentalistów (17 dorosłych, 9 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 24 grup śpiewaczych dorosłych, 23 śpiewaków solistów (8 dorosłych, 8 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 7 mistrzów z uczniami, i jednego drużby weselnego.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Swym zasięgiem obejmuje regiony: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan i Pogórzan – czytamy na stronie internetowe współorganizatora konkursu, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie, z pokazaniem dawnej formy indywidualnej i zespołowej gry na instrumentach a ukazanej z obowiązującym w tradycji obyczajem. Cel tego konkursowego przeglądu jest konsekwentnie przestrzegany i dzięki temu z roku na rok, nie ginie a wzrasta świadomość wartości muzycznej kultury ludowej – docenia się dawny repertuar, wydobytą z zapomnienia starą, modalną pieśń, uznaje się sens właściwego zestawu instrumentów w muzyce swojego regionu, bo bogata kolorystyka i oryginalne współbrzmienia są charakterystyczne i niepowtarzalne.

Magda Polańska
Źródło: www.mcksokol.pl; www.gok-podegrodzie.net
fot. FB zespołów „Dolina Mszanki” i „Kasinianie – Zagórzanie”