Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wybierz się z Jaśkiem na wyprawę i otwórz skrzynię z zagórzańskimi skarbami

03/07/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 3103 razy
Kasina Wielka, Lubomierz i Niedźwiedź – w tych trzech zagórzańskich miejscowościach można już szukać skarbów podążając za wskazaniami questu!

Przewodnikiem po wyprawach questowych jest Jasiek – góral zagórzański, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Każdy, kto zdecyduje się  podjąć odszukania ukrytego skrzętnie skarbu może zdobyć dodatkową nagrodę.

Ulotki questowe można pobrać we wszystkich zagórzańskich samorządach: Urzędzie Gminy Mszana Dolna, Urzędzie Miasta Mszana Dolna i Urzędzie Gminy Niedźwiedź (Gminnym Centrum Kultury). W każdym z tych urzędów można również dostać dodatkową ulotkę, w  której -  razem z Jaśkiem -  będzie można kompletować zagórzańskie korale. Za zebranie całego sznura przewidziane są dodatkowe nagrody (do odebrania w w/w miejscach).

Zagórzańskie wyprawy questowe można pobrać również na swoje urządzenia mobilne lub wydrukować na własnej drukarce:

Kasina Wielka https://questy.com.pl/quest/spacer-z-jaskiem-pod-snieznica-1844158499

Lubomierz https://questy.com.pl/quest/z-bulanda-po-lubomierzu

Niedźwiedź https://questy.com.pl/quest/sladami-piewcy-gorcow.

Ułatwieniem są również kody QR dla każdej wyprawy opublikowane w ulotce, w której zbiera się korale oraz na każdej ulotce questowej. Można je również zeskanować tutaj:

         
           Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą          

          
            Z Bulandą po Lubomierzu                  

         
           Śladami Piewcy Gorców    

Do końca lipca b.r. przewidziano uruchomienie questów w Olszówce, Kasince Małej i Mszanie Dolnej.

Zagórzańskie questy powstały przy współpracy z Krzysztofem Florysem z Fundacji Mapa Pasji oraz Olgą Gałek i Barbarą Kazior z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA. Te i inne wyprawy dostępne są na stronach dedykowanych questom: www.questy.com.pl oraz www.bestquest.pl

A co to właściwie są te questy? W języku polskim nie ma odpowiednika tego słowa, ale używa się zamiennie określeń „wyprawy odkrywców” lub „poszukiwanie skarbu”; starszym osobom quest kojarzy się z popularnymi kiedyś „podchodami”. Jest to podróż, wyprawa, wycieczka, nieoznakowana w terenie. Jedynymi wskazówkami są wierszowane teksty opublikowane w ulotce questowej, pomocnicza mapka poglądowa oraz wyraźnie określone miejsce, z którego wyprawę należy rozpocząć. Każdy turysta, który zdecyduje się podążać za wskazaniami questu po drodze musi rozwiązać ukryte w tekście i w terenie zagadki. Litery z zaznaczonych pół przepisuje się do hasła końcowego – a to prowadzi do SKARBU!

A co o questach mówi ich twórca? - „…najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli przez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły – i odkrywać ukryte historie” Delia Clark, Steven Glazer (Questing. A Guide to CreatingCommunityTreasureHunts, University Press of New England, Hanover& London 2004).

Zapraszamy do odkrywania zagórzańskich skarbów! Naprawdę warto! Zapewniamy, że nawet mieszkańcy miejscowości, w których ulokowano questy, dowiedzą się czegoś nowego o swojej okolicy! Wszystkim poszukiwaczom skarbów życzymy udanej przygody pełnej pozytywnych wrażeń!

Magda Polańska
rys. Józefa Potaczek