Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dziękczynienie za plony i integracja na lokalnym festynie

05/09/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 1133 razy
Każdego roku pragniemy złożyć Bogu dziękczynienie za owoce pracy rolników oraz prosimy Go o błogosławieństwo i urodzaje na przyszły rok.

Słowa wdzięczności i błagania tym razem skierowali mieszkańcy osiedla Zagródce z Kasinki Małej, którym przypadł w udziale zaszczyt organizacji corocznym dożynek parafialnych. Mieszkańcy poszczególnych osiedli tej części miejscowości chętnie i aktywnie włączyli się w przygotowania do uroczystości. Przygotowano dary z  płodów, które udało się zebrać na polach oraz wyhodować w swoich gospodarstwach - kwiatów, owoców, warzyw, plonów zbóż oraz mięsa. Wozy i traktory, którymi mieszkańcy najdalej oddalonego od kościoła parafialnego przysiółka udali się na uroczystą Eucharystię  przyozdobiono wstążkami, roślinami z lasu i własnych ogródków. Piękny wieniec dożynkowy  wykonały własnoręcznie utalentowane zagródcańskie gospodynie.  Częścią przygotowań do tego wydarzenia były także próby scholi ,,Jedność'' oraz orkiestry ,,Sami Swoi'', która na czas Mszy świętej dożynkowej połączyła swoje siły z orkiestrą „Echo Gór”. W dzień dożynek, po wspólnej modlitwie, cała wspólnota Zagródca wyruszyła w barwnym korowodzie w stronę kościoła parafialnego. Podczas drogi na dziękczynną Mszę św. schola śpiewała pieśni na zmianę z wygrywającą utwory religijne orkiestrą.

Wtedy również doznaliśmy wiele życzliwości ze strony mieszkańców posyłających nam swoje uśmiechy oraz gesty pozdrowień – wspominają zagródcanie.

Mieszkańcy Zagródca wraz z wieńcem dożynkowym i darami przeszli w asyście orkiestry „Echo Gór”  z parkingu do kościoła, gdzie podczas Mszy św. wraz z całą wspólnotą parafialną dziękowano za tegoroczne plony. Szczególną częścią Eucharystii było ofiarowanie, podczas którego złożono przed ołtarzem dary przyniesione przez organizatorów Święta Plonów. Wszystkim bardzo zapadła w pamięć Ewangelia tego dnia oraz homilia księdza proboszcza na temat tajemnicy zbawienia. Po Mszy św. zagródcańskie gospodynie obficie częstowały wszystkich obecnych własnoręcznie przygotowanymi specjałami. Obowiązkowym punktem każdych dożynek jest „ośpiewanie” gospodarzy, w tym przypadku księży pełniących posługę w parafii oraz całej służby liturgicznej. Nie zabrakło tego i tym razem. Zagródcanie zebrali się przed plebanią, żeby zaśpiewać ułożone wcześniej zwrotki przyśpiewki, które podczas takich uroczystości mają osobisty wydźwięk.

Po oficjalnej części dożynek zaproszono wszystkich na kontynuację radowania się z zakończenia prac polowych w zagródcańskim wydaniu –  na festyn „Zagródczańskie omłoty”. Wiele atrakcji przy Szkole Podstawowej nr 3 zachęciło okolicznych mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i skorzystania z uciech przygotowanych przez organizatorów: od każdemu smakujących różnorodnych dań przygotowanych przez członków tej wspólnoty, poprzez skosztowanie przepysznych smakołyków wykonanych przez Koło Gospodyń „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej, aż po występy przybyłych gości oraz samych Zagródcan. Imprezę rozpoczął koncert kasinczańskiej orkiestry „Echo Gór”, która zawsze bardzo pozytywnie zaskakuje wykonaniem repertuaru. Swoje umiejętności aktorskie oraz muzyczne pokazali młodsi i starsi uczniowie szkoły, zachwycając publiczność wystawianymi scenkami, układami tanecznymi oraz śpiewem. Czas na zaprezentowanie swoich mocnych stron otrzymała również schola „Jedność”, wykonując popularne piosenki w własnej aranżacji, a zaraz po niej - kapela „Zagródcanie”  prezentująca oryginalne opracowanie pieśni biesiadnych. Nie mogło także zabraknąć występu gości „Paradnych Gospodyń” – przedstawicieli Popowa, którzy zaśpiewali pieśni ze swojego regionu. Kasinczańskie gospodynie przedstawiły na scenie skecz „Totolotek”  wywołujący salwy śmiechu licznie zgromadzonej publiczności. Program festynu zakończył rodzimy akcent - koncert orkiestry „Sami Swoi”', który jest obowiązkowym punktem zagródcańskich uroczystości.

Dzień pełen ufnej modlitwy skierowanej do Boga oraz wspólnej zabawy podczas festynu dobiegł końca lecz my mamy nadzieję, że będzie on długo wspominany – podkreślają mieszkańcy Zagródca. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie oraz dobre słowo, a uczestnikom występów i osobom biorącym udział w przygotowaniach tego dnia - za zaangażowanie i poświęcony czas. Na kolejne „Zagródczańskie omłoty” zapraszamy już za rok. Do zobaczenia! – dodają.

Kasinczańskie dożynki oraz „Zagródczańskie omłoty” nie odbyłyby się bez wsparcia finansowego Urzędu Gminy Mszana Dolna uzyskanego w drodze otwartego konkursu ofert na  zadanie publiczne realizowane przez „Stowarzyszenie Zagródcanie”.

Katarzyna Żądło