Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pokazują Polskę

06/09/2019, dodał: Maciej Liberda czytano: 352 razy
Wystawę dzieł malarskich i rzeźbiarskich, wpisującą się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, można oglądać w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa (przy pl. Wszystkich Świętych 3-4)

Zainteresowani mogą zobaczyć obrazy i rzeźby następujących twórców: Dolorozy Jeziorskiej, Kingi Krzyś, Mariana Ślazyka, ks. Andrzeja Sawulskiego, Edward Dudy, Paweł Słoty, Grzegorza Wójcika, Gabrieli Oleksy i Ignacego Gromali. Każdy z autorów zaprezentował prace, w których na swój sposób interpretuje historię nawiązując do czasów II wojny światowej.

Otwierając wernisaż, który odbył się w poniedziałek 2 września br., reprezentujący krakowski oddz.. IPN Michał Masłowski przekonywał, że sztuka to jest coś niezwykłego. I dodał: - Twórca poprzez różne formy potrafi przedstawić wizje i zrozumienie pewnych historii. Dzisiaj na tym wernisażu mamy zaprezentowany cały okres II wojny światowej od 1939 do 1945 roku, a nawet czasy późniejsze.

Agnieszka Kęska, prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS (organizator ekspozycji) przedstawiła artystów, których prace zostały zaprezentowane. Poinformowała, że wystawa jest kontynuacją pierwszej edycji projektu „Niepodległa w sztuce”, zainicjowanego w 2018 roku, z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. I wyjaśniała: -W tym projekcie chcemy pokazać Polskę w różnych okresach, ważne dzieje z historii naszej ojczyzny.

W gronie twórców, których prace zostały zaprezentowane, znajduje się Gabrysia Oleksy, uczennica Szkoły Podstawowej św. Floriana w Glisnem. w krótkiej rozmowie z „Niedzielą utalentowana nastolatka wyznała, że bardzo lubi malować, a zaczęła to robić pod kierunkiem mamy, gdy miała 4 lata. Nawiązując do prezentowanej pracy, Gabrysia wyjaśnia: - Ten obraz został namalowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki pomysł wpadł mi do głowu, żeby pokazać z jednej strony Polskę, która kiedyś była zniszczona, zrujnowana, a z drugiej taką, jaką jest teraz – piekna i kolorową.

Honorowy patrona nad wydarzeniem objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i krakowski Odziała Instytutu Pamięci Narodowej.

Maria Fortuna-Sudor (Tygodnik „Niedziela)

Zdj. Janusz Ślęzak