Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Spartakiada dla seniorów

18/10/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 914 razy
Na Orliku w Kasinie Wielkiej odbyła się Spartakiada 2019 dla seniorów, którą honorowym patronatem objął Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.

Zorganizowany przez lokalnego animatora event rekreacyjno - sportowy był podsumowaniem programu „Seniorzy na Orliki” realizowanego dla grupy seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Kasinie Wielkiej od maja do września b.r. na Orliku w tej miejscowości.

Spartakiada miała na celu głównie integrację społeczną oraz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i aktywizację seniorów. W wydarzeniu wzięły udział reprezentacje seniorów z DPS Kasina Wielka, DPS Raba Niżna, DPS Szczyrzyc, DPS Mszana Dolna oraz dzieci, młodzież i przedszkolaki z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej wraz z opiekunami i gronem pedagogicznym. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu zaproszonych gości zabawa zaczęła się od wspólnej ogólnorozwojowej rozgrzewki.  Był to zaledwie wstęp do wielu atrakcji, które czekały na wszystkich obecnych tego dnia na obiekcie sportowym. 

Uczestnicy rywalizowali w turnieju molkky, wyścigach rzędów, przeciąganiu liny, grach i zabawach integracyjnych oraz turnieju piłki nożnej. Na koniec spartakiady rozegrano pokazowy mecz piłki nożnej, w którym rywalizowała miejscowa młodzież z pensjonariuszami DPS Kasina Wielka. Bardzo ciekawym punktem eventu był pokaz wozu strażackiego oraz prelekcja druhów z OSP Kasina Wielka na temat pracy strażaków podczas akcji gaśniczo - ratunkowych. Uczestnicy wydarzenia  mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wozie bojowym z różnymi atrybutami strażackimi.

Po zakończeniu aktywnej części spartakiady wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek, który przygotowały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kasiny Wielkiej. Na sam koniec było to, co najlepsze. Organizator i zaproszeni goście: Radni Powiatu Limanowskiego - Artur Żaba (Animator Orlika w Kasinie Wielkiej), Bolesław Jania i Janusz Potaczek, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego - Czesław Kawalec, Wójt Gminy Mszana Dolna - Bolesław Żaba, Radny Gminy Mszana Dolna - Stanisław Kaleta oraz Sołtys Kasiny Wielkiej - Adam Wrzecionek wręczyli wszystkim uczestnikom upominki oraz pamiątkowe puchary, medale i dyplomy. Partnerem wydarzenia i fundatorem upominków byli:  Małopolska Organizacja Turystyczna, Powiat Limanowski i Gmina Mszana Dolna oraz firma TYMBARK, która ufundowała dla wszystkich uczestników spartakiady napoje i soki. Operatorem programu „Seniorzy na Orliki” i Spartakiady 2019 była Fundacja Orły Sportu oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego eventu, szczególnie Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej, strażakom z OSP Kasina Wielka, Paniom gospodyniom z KGW Kasina Wielka, wszystkim zaproszonym gościom, a przede wszystkim seniorom, którzy aktywnie wzięli udział w Spartakiadzie. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie tych imprez więcej, bo dzisiejsze spotkanie pokazało jak wspaniale seniorzy potrafią się bawić i integrować z młodzieżą czy dziećmi –  sportowe wydarzenie podsumował jego organizator Artur Żaba.

Artur Żaba