Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Glisne odwiedził astronom

12/11/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 345 razy
Szkoła Podstawowa w Glisnem zakwalifikowała się do skorzystania ze spotkania z astronomem w ramach projektu "Wizyty astronomów w szkołach".

Placówkę odwiedził Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Podstawowym punktem programu wizyty astronoma w szkole było spotkanie z uczniami. Gliśniański gość wyświetlił ciekawą prezentację multimedialną, w której wykorzystał  niezwykłe zdjęcia i symulacje, np. wybuchów na słońcu, czy fotografie powierzchni Marsa; chętnie odpowiadał na pytania uczniów. Prelekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nawet wśród najmłodszych, a to przez ciekawą formę i bardzo dobry kontakt astronoma z uczniami. Szkoła spod Lubonia otrzymała również materiały na temat badań w kosmosie.

Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się również, że każdy z nas może głosować na nazwę planety i gwiazdy i wybrać typowo polskie słowo je określająceMożna to zrobić za pomocą strony  https://www.iau100.pl/planety - informacją dzielą się wychowankowie z Glisnego.

Projekt wizyt astronomów w szkołach „Astronomers in Schools” jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), organizację zrzeszającą zawodowych astronomów. Inicjatywa jest realizowana w ramach IAU100, świętowania stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jednym z jej elementów jest popularyzacja nauki o kosmosie wśród uczniów szkół podstawowych.

Anna Stanisławska