Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Olszówka zaprasza poszukiwaczy przygód i skarbów!

19/02/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 598 razy
Tegoroczna lekka zima sprzyja pieszym wędrówkom i przyjemnym spacerom.

Doskonałym do tego miejscem jest Olszówka w Gminie Mszana Dolna, gdzie w takiej wyprawie można spotkać się ze „starym” już znajomym, a dla niektórych nawet przyjacielem – Jaśkiem, góralem zagórzańskim. Razem z nim można przejść się po centrum tej miejscowości, poznać historię wielu wspaniałych jej zakątków, wybrać się na wyprawę do Raju, a na koniec odnaleźć skarb i kolejny z koralików do sznura biżuterii dla Kaśki, ukochanej naszego bohatera.

„Spacer po Olszówce koło Raju” na pewno zaskoczy nowymi wiadomościami nawet rdzennych olszowian. 45 – minutowa przechadzka dostarczy również wielu wrażeń estetycznych, których kulminacją jest możliwość podziwiania miejsca, w którym ukryto skarb. Ta specyficzna skrytka to dzieło człowieka wielu talentów – Stanisława Kościelniaka oraz jego żony – malarki, Anny Kościelniak. Zachwyty mamy w „pakiecie” ;-)

Olszówka to piąta z zagórzańskich miejscowości, w której można szukać skarbów podążając za wskazaniami questu! Takie wyprawy zostały już uruchomione w Kasinie Wielkiej, Kasince Małej, Lubomierzu i Niedźwiedziu. Przewodnikiem po zagórzańskich wyprawach questowych jest Jasiek – miejscowy góral, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Każdy, kto zdecyduje się  podjąć odszukania ukrytego skrzętnie skarbu może zdobyć dodatkową nagrodę.

Ulotki questowe można pobrać we wszystkich zagórzańskich samorządach: Urzędzie Gminy Mszana Dolna (pok. 47 lub Biuro Obsługi Klienta), Urzędzie Miasta Mszana Dolna i Urzędzie Gminy Niedźwiedź (Gminnym Centrum Kultury). W każdym z tych urzędów można również dostać dodatkową ulotkę, w  której -  razem z Jaśkiem -  będzie można kompletować zagórzańskie korale. Za zebranie całego sznura przewidziane są dodatkowe nagrody (do odebrania w w/w miejscach).

Wszystkie wyprawy dostępne są przez cały rok!

Zagórzańskie wyprawy questowe można pobrać również na swoje urządzenia mobilne lub wydrukować na własnej drukarce:

Kasina Wielka https://questy.com.pl/quest/spacer-z-jaskiem-pod-snieznica-1844158499 *

Kasinka Mała: http://bestquest.pl/quest/baza-lubo-gosci.html

Lubomierz: https://questy.com.pl/quest/z-bulanda-po-lubomierzu

Olszówka: https://questy.com.pl/quest/z-jaskiem-po-olszowce

Niedźwiedź: https://questy.com.pl/quest/sladami-piewcy-gorcow.

Ułatwieniem są również kody QR dla każdej wyprawy opublikowane w ulotce, w której zbiera się korale oraz na każdej ulotce questowej. Można je również zeskanować tutaj:

       

Zagórzańskie questy powstały przy współpracy z Krzysztofem Florysem z Fundacji Mapa Pasji oraz Olgą Gałek i Barbarą Kazior z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA w ramach kreacji marki Gminy Mszana Dolna „Zagórzańskie Dziedziny”.  Te i inne wyprawy dostępne są na stronach dedykowanych questom: www.questy.com.pl oraz www.bestquest.pl

A co to właściwie są te questy? W języku polskim nie ma odpowiednika tego słowa, ale używa się zamiennie określeń „wyprawy odkrywców” lub „poszukiwanie skarbu”; starszym osobom quest kojarzy się z popularnymi kiedyś „podchodami”. Jest to podróż, wyprawa, wycieczka, nieoznakowana w terenie. Jedynymi wskazówkami są wierszowane teksty opublikowane w ulotce questowej, pomocnicza mapka poglądowa oraz wyraźnie określone miejsce, z którego wyprawę należy rozpocząć. Każdy turysta, który zdecyduje się podążać za wskazaniami questu po drodze musi rozwiązać ukryte w tekście i w terenie zagadki. Litery z zaznaczonych pół przepisuje się do hasła końcowego – a to prowadzi do SKARBU!

A co o questach mówi ich twórca? – „…najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli przez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły – i odkrywać ukryte historie” Delia Clark, Steven Glazer

(Questing. A Guide to CreatingCommunityTreasureHunts, University Press of New England, Hanover& London 2004).

Zapraszamy do odkrywania zagórzańskich skarbów! Naprawdę warto! Zapewniamy, że nawet mieszkańcy miejscowości, w których ulokowano questy, dowiedzą się czegoś nowego o swojej okolicy! Wszystkim poszukiwaczom skarbów życzymy udanej przygody pełnej pozytywnych wrażeń!

Magda Polańska
 

  • UWAGA! Wyprawa po skarb w Kasinie Wielkiej „Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą” obecnie jest nieczynna z powodu remontu  jednego z jej odcinków.  Ponownie zostanie uruchomiona na wiosnę. Za utrudnienia przepraszamy ;-)