z ostatniej chwili
W dniu 24 grudnia 2019 roku tj. Wigilia Urząd Gminy w Mszanie Dolnej będzie nieczynny.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejtransmisjarodowybory uzup.WYBORY DO SESJMU I SENATUOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjestudiumostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlLokalna Grupa DziałaniaGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyUniwersytet III wiekuObrona cywilnae-urzadwfoskanalizacja

Wieści ze szkół


Dni Przeciwko Przemocy w ZPO Mszana Górna

25/11/2014, dodał: czytano: 3232 razy
Tegoroczna edycja akcji profilaktycznej, wpisanej w tradycje Zespołu Placówek Oświatowych trwała w dniach 15-21 listopada i przebiegała pod hasłem "Najkrótsze wyrazy TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia".

W ramach akcji przeprowadzone zostały następujące działania:

  • wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze o uzależnieniach;
  • przeprowadzony został konkurs plastyczny "STOP PRZEMOCY" na plakat w formacie A4, A3 dotyczący problematyki przemocy;
  • 21.11.2014 odbyło się spotkanie młodzieży gimnazjum z Piotrem "Lupim" Lubertowiczem - jednym z lepszych w Polsce gitarzystów rockowych, wokalistą i autorem tekstów. Współpracował m.in. z muzykami z takich zespołów jak Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Lady Pank czy Chłopcy z Placu Broni;
  • 20.11.2014 (lekcja 6) odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego oraz krótka sztuka (teatr plastyczny) pt. "TAK - NIE ?"
  • wśród uczniów gimnazjum i V i VI klasy szkoły podstawowej przeprowadzono ankiety dotyczące uzależnień;
  • w ramach akcji szkoła wzięła udział w projekcie "Niebieska Skrzynka" organizowanym przez PCPR w Limanowej.

Akcja, która odbywa się w naszej szkole już ponad 12 lat, jest ważnym elementem działań profilaktycznych prowadzonych w tej placówce – podkreślają koordynatorzy działań. Pan Rafał Borowiecki i pani Anna Mrózek-Kotarska i od tego roku pan Jarosław Draus są pomysłodawcami i koordynatorami akcji. W tym roku chcieli zwrócić uwagę uczniów na niebezpieczeństwo jakie niosą z sobą nałogi: alkohol, papierosy, narkotyki, itp. Dlatego też wszystkie zaplanowane działania zostały podjęte po to, by uwrażliwić młodzież na ten problem. Na szczególną uwagę zasługuje tu wizyta w naszej placówce znanego w Polsce gitarzysty i piosenkarza rockowego Piotra Lubertowicza, który grał w swoim życiu z tak znanymi muzykami zespołów jak: Dżem, Lady Punk, Perfect. W trakcie jego wizyty opowiedział gimnazjalistom o swoim życiu, radzeniu sobie z problemami, słabościami, nałogami. Poruszył tematykę wpadania i wychodzenia z nałogów i konsekwencji jakie za sobą niosą. Jednym z głównych haseł jego przekazu było "Wszystko zależy od CIEBIE, jesteś wyjątkowy więc nie zachowuj się byle jak i nie bądź byle jaki". Swoje opowiadania przeplatał grą na gitarze, która przykuła uwagę niejednego słuchacza.

W trakcie akcji "Dni Przeciwko Przemocy" został również zorganizowany spektakl pt. "TAK czy NIE" przygotowany przez uczniów klasy IIIB do scenariusza Anny Mrózek-Kotarskiej. Głównym jego bohaterem był Franek - młody człowiek zniewolony przez nałóg. Franek szukał szczęścia, przyjaciół, wolności, chciał zapomnieć o problemach, chciał, by go wszyscy lubili. Droga, którą wybrał zaprowadziła go jednak na samo dno, od którego sam nie dał rady się oderwać. Fałszywi przyjaciele o nim zapomnieli i pozostał sam ogarnięty poczuciem, że jest nikim i nic nie znaczy. Nałóg go zniewolił, przyniósł zamiast szczęścia cierpienie, zamiast wolności niewolę.

Historia Franka, to przykład życia wielu młodych ludzi, którym wydaje się, że picie, palenie i zażywanie narkotyków to sposób na wolność, niezależność. Ludzie Ci nie umieją powiedzieć „Nie”, bo boją się odrzucenia. Dlatego sięgając po używki - mówią –„Tak”. Niestety po pewnym czasie nie mają już wyboru. Muszą brać, bo są niewolnikami własnego wyboru - są uzależnieni.

Spektakl ten, miał zwrócić uwagę młodzieży na to jak ważne jest podejmowanie właściwych wyborów, mówienia „Nie”, gdy coś jest niezgodne z ich wolą, bycia asertywnym. Miał pokazać, że nie można być obojętnym na drugiego człowieka, że dobroć nic nie kosztuje, a pomoc może być bezinteresowna.

Najważniejszym celem spektaklu było pokazanie młodym ludziom, że droga do nałogu jest bardzo krótka i stroma. Łatwo na nią wejść, ale zejście z niej wymaga odwagi, wytrwałości i pomocy innych ludzi. Dlatego zawsze należy pamiętać, że najkrótsze wyrazy – „Tak” i „Nie”, wymagają najdłuższego zastanowienia.

Kolejnym przedsięwzięciem było ogłoszenie konkursu plastycznego pod hasłem "STOP PRZEMOCY”, którego zwycięzcami okazały się uczennice klasy IA Gimnazjum: Angelika Jarosik i Joanna Banik oraz Amelia Białoń z klasy V Szkoły Podstawowej.

W ramach akcji szkoła rozpoczęła również współpracę z Limanowskim PCPR w ramach projektu "Niebieska Skrzynka". Na stronie internetowej szkoły założona została „Niebieska Skrzynka”, za pomocą której oferowane będzie specjalistyczne wsparcie psychologiczne i pomoc prawna osobom, które doświadczyły w przeszłości lub doświadczają obecnie rożnych form przemocy lub są jej świadkami. Pełny opis projektu można znaleźć na stronach gimnazjum, pod adresem WWW: http://www.gimnazjum.mszana.pl/szkola.php?idm=niebieska.

Należy nadmienić,  iż tegoroczna akcja współfinansowana była przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.
Podsumowując akcję zachęcamy wszystkich czytających ten artykuł do zastanowienia się nad poniższym plakatem.

Organizatorzy akcji:

Jarosław Draus

Anna Mrózek – Kotarska

Rafał Borowiecki

zdjęcia