z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejPSR 2020transmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacja

Wieści ze szkół


„Drogi Święty Mikołaju” – mikołajkowe spotkanie w ZPO w Kasince Małej

10/12/2014, dodał: czytano: 3564 razy
Kiedy zbliża się grudzień, każdy z niecierpliwością oczekuje na świętego Mikołaja, wypatrując wymarzonych prezentów. Tak było i tym razem. 5 grudnia 2014 r. w Zespole Placówek Oświatowych na przybycie tego wspaniałego gościa czekali zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy szkoły.

Aby umilić ten czas, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowali przedstawienie, prezentujące tradycje i obrzędy różnych krajów związane z dniem 6 grudnia. Mali aktorzy, pięknie przebrani za „dzieci świata”, przenosili nas do kolejnych państw, dzięki czemu mogliśmy poczuć magię jaka towarzyszy Mikołajowi, kiedy przybywa do kolejnych miejsc.

„Święty Mikołaj to postać znana na wszystkich kontynentach. Wszyscy wiedzą, że ten dobroduszny staruszek saniami zaprzężonymi w renifery objeżdża cały świat i rozdaje dzieciom prezenty” - relacjonowała nam Hinduska. Przypomniano również, że święty Mikołaj to prosty duchowny, późniejszy biskup, który ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę. 

Po wspaniałym występie Pani Dyrektor – Anna Piwowarska złożyła życzenia Mikołajowi w dniu jego imienin, po czym święty obdarował wszystkich zebranych upominkami, które przygotował specjalnie na ten dzień. Radość z prezentów, szczególnie wśród najmłodszych przedstawicieli naszej szkolnej społeczności, była ogromna.

Widząc uśmiech na naszych twarzach, Mikołaj się z nami pożegnał i obiecał, że odwiedzi nas już za rok. Czekamy z niecierpliwością.   

 

red. Małgorzata Łabuz