z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024Wybory samorządowe 2024Pomoc dla uchodzcowkontoCyberbezpiecznyBiuletyn informacji publicznejtransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtawyboryProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W KASINCE MAŁEJ

16/11/2015, dodał: Maciej Liberda czytano: 5943 razy
10 listopada 2015 r. społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej uczciła rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie z panią Joanną Kubowicz przygotowali uroczystą akademię, upamiętniającą te niezwykle ważne wydarzenia w dziejach historii naszej ojczyzny.

Właśnie 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem i wróciła na mapy Europy. Przez szacunek dla przeszłości dzień ten czcimy jako Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Uczniowie podkreślali jak ważna jest pamięć o wszystkich patriotach, którzy przez wieki walczyli i ginęli w obronie wolności Polski, trudzili się o rozwój naszego kraju i strzegli bezpieczeństwa rodaków. Wspomnieli także o Polakach, dzięki którym przetrwała nasza kultura, tradycje, tożsamość narodowa. By uczcić ich pamięć zorganizowano konkurs, w którym przedstawiciele poszczególnych klas recytowali fragmenty naszej epopei narodowej – „Pana Tadeusza”. Podkreślono, że Adam Mickiewicz napisał ten utwór przebywając na przymusowej emigracji we Francji. W utworze tym możemy odnaleźć fragmenty świadczące o wielkiej tęsknocie za Ojczyzną, poznać zwyczaje i kulturę Polaków żyjących w XIX wieku, nauczyć się patriotyzmu i zachwycić cudownymi opisami polskiej przyrody. Wprowadzeniem w klimat ówczesnych czasów był polonez wykonany przez uczniów klasy I szkoły podstawowej. W trakcie narad jury wysłuchaliśmy także pięknych pieśni patriotycznych przygotowanych przez szkolny chórek pod kierunkiem pani Elżbiety Strug oraz panów Łukasza Szlachetki i Marcina Szołdrowskiego.

Zwycięzcami konkursu zostali:

  • Szkoła podstawowa:  Klaudia Pyrz – I miejsce,

                                               Amelia Pajdzik – II miejsce,

                                               Oliwia Myszogląd – III miejsce

 

  • Gimnazjum:  Justyna Zięba – I miejsce,

                      Agata Jakubiak – II miejsce,

                      Weronika Skalska – III miejsce

 

Na koniec uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Anna Piwowarska, która podziękowała uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii. Podkreśliła również jak ważna jest pamięć o minionych, trudnych czasach w historii naszego kraju oraz pogratulowała wszystkim recytującym wysokiego poziomu, a zwycięzcom wręczyła nagrody.

 

 

                                                                                                                                                         Małgorzata Łabuz