z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejPSR 2020transmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzaddeklaracjakanalizacja

Wieści ze szkół


Ku pamięci „Żołnierzom Wyklętym” i „Pannom Niezłomnym”

06/03/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 1501 razy
Dnia 2 marca 2017r. w Zespole Placówek Oświatowych obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tę niezwykle ciekawą i cenną lekcję historii, będącą świadectwem naszej pamięci o poległych rodakach, przygotowali gimnazjaliści pod kierunkiem Joanny Kubowicz i Urszuli Szyrszeń oraz Marcina Szołdrowskiego.

Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny przypomniał kim byli „Żołnierze Wyklęci”, określani często mianem „Niezłomnych”. Przedstawiono ich działalność konspiracyjną - tworzenie tajnych, podziemnych organizacji, których celem był opór przeciw okupantom, obrona ludności cywilnej przed okrucieństwem Niemców i Rosjan oraz przygotowywanie się do walki, która miała przynieść upragnioną wolność. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wielu z nich podejmując walkę o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, zapłaciło za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę życia. Inni z kolei żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Głównym założeniem było jednak znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy młodzi ludzie żyjący w wolnej Polsce, w czasach pokoju, mogą się od nich czegoś nauczyć? Czy „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne” – mogą być dla nas wzorem? Przybliżone sylwetki m.in.: Witolda Pileckiego, Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz Danuty Siedzikówny pozwoliły przyznać, że byłoby wspaniale, gdybyśmy tak, jak Inka potrafili „zachować się jak trzeba”, nie musieli żałować naszych decyzji i wstydzić się naszego postępowania. Gdybyśmy umieli, tak jak „Rój”, być prawdziwe wolni; abyśmy nie pozwolili na to, aby ktokolwiek nas zmuszał do postępowania wbrew sobie, wbrew temu w co wierzymy i co dla nas jest ważne. Byłoby dobrze, gdybyśmy tak, jak rotmistrz Pilecki potrafili poświęcić się dla dobra innych, umieli dostrzegać krzywdę drugiego człowieka i mężnie stawali w obronie pokrzywdzonych. Byłoby naprawdę bardzo dobrze, gdybyśmy byli tak odważni, wierni i dobrzy, jak „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne”.

Na zakończenie głos zabrała Wicedyrektor Krystyna Rutkowska -Topinek, która  podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości. Podkreśliła też jak niezwykle cenna była to lekcja historii. Zwróciła również uwagę na potrzebę pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, która powinna być wyrazem hołdu za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

                                                                                                                        Małgorzata Łabuz