z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024Wybory samorządowe 2024Pomoc dla uchodzcowkontoCyberbezpiecznyBiuletyn informacji publicznejtransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtawyboryProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Mszana Górna


We wsi do dzisiaj istnieje znaczna ilość zabytkowych zagród zagórzańskich. Wspaniałe walory widokowe, cisza, spokój, czyste powietrze przy niewielkiej odległości od miasta Mszana Dolna dają możliwość nawet krótkiego, sobotnio-niedzielnego wypoczynku. Zimą do dyspozycji turystów wyciąg narciarski w sąsiednim Lubomierzu.

 

 

 

Położenie

Mszana Górna to letniskowa, duża wieś położona na północnym przedpolu Gorców, wzdłuż środkowego biegu rzeki Mszanki, w odległości ok. 1,5 km od Miasta Mszana Dolna, przy drodze wylotowej z Mszany Dolnej w kierunku Szczawy i Kamienicy. Od południowego wschodu wieś otaczają lesiste garby Wszołowej (624 m. n.p.m.), Ogorzałej (806 m. n.p.m.) i Ostrej (780 m. n.p.m.). Wieś tworzy siedmiokilometrowy łańcuch osiedli. Dolnym końcem, gdzie znajduje się główne skupisko domów wieś graniczy z Mszaną Dolną, górnym - z Lubomierzem.

 

Historia

Lokacja Mszany Górnej (w 1365r.) jest dziełem Kazimierza Wielkiego. Jej dzieje wiążą się z przeszłością Mszany Dolnej. Mszana Górna w XV wieku należała do starostwa nowotarskiego. Marek Ratułd założył we wsi folwark. Później Mszana Górna wchodziła w skład dzierżawy porębskiej tzw. "klucza porębskiego", która to dzierżawa przez długi okres czasu był związana ze Starostwem Mszańskim i rodziną Pieniążków. Podania mówią, że na tzw. Bielakowej Roli - na zachód od wsi - wykonywano egzekucje na przestępcach. Około 1880r. Mszana Górna liczyła 1470 mieszkańców. "Pomimo wielkiego obszaru roli - notuje Słownik Geograficzny - jest zarobek w lasach, przewóz tarcic do Krakowa głównym środkiem wyżywienia się ludności".