z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Paulina Lignar


Paulina Lignar w 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Malarstwa, w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz prof. Adama Wsiołkowskiego, wcześniej w 2004 roku studiowała na Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu, Wydział Malarstwa, pracownia konceptualna - prof. Adi Rosenblum. Na rok 2004/2005 uzyskała Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające osiągnięcia artystyczne i naukowe.

____________________________________________________________________________________________________________________

O jej sztuce napisano:

"Prace Pauliny Lignar... Minimalistyczne. Nie zawłaszczające nas, nie wyrywające gał. Niby na boku. Spokojne i „uśmiechnięte”. Pozornie naiwne (dziecięce kulfoniaste pismo). Niby „kobiece” (bo hafty). W istocie – krytyczne. Nieprzymilne. Czasem bolesne. Niekiedy poetyckie – ale w sposób nierozerwalnie związany ze stroną wizualną. Zawsze drwiące ze stereotypów".

Monika Małkowska - historyczka sztuki oraz krytyczka sztuki

"Wszyscy mamy blizny. Każda blizna ma swoją historię. Znajomy pisarz opowiadał, że gdy na warsztatach, które prowadzi z dziećmi, dyskusja zupełnie się nie klei, organizuje konkurs na najlepszą historię blizny. Zawsze znajdywało się kilkoro chętnych przedstawić swoje prywatne martyrologie. Nie wszystkie blizny życzylibyśmy sobie nosić, ale każda ma jakieś znaczenie. Niesie za sobą naukę o delikatności podatnego na zranienie, ludzkiego ciała. „Blizny” Pauliny Lignar wdzierają się w krajobraz, znaczą arterie miast, teksty i rodzinne fotografie, sięgają po horyzont. Cała planeta pokryta jest śladami po ranach. To ponura wizja, ale przecież prawdziwa. Żyjemy na cmentarzach, na ziemi pełnej trupów. Szczątkami użyźnione są nasze pola i nasze historie. Jednak na grobach odradza się życie. Na polach wyrastają drzewa i kwiaty. Bawią się na nich dzieci. Czasem się wywracają i przecinając skórę o kamień lub patyk, zaczynają krwawić. Krąg życia się toczy, znaczony przez blizny".

Jan Kapela - polski poeta i pisarz, zwycięzca pierwszego w historii polskiego slamu. Publicysta Krytyki Politycznej.

Blog artystki: http://paulinalignar.blogspot.com

strona www: http://paulinalignar.com/