z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Łętowe


Podobnie jak w przypadku sąsiednich wiosek największą atrakcję Łętowego stanowi położenie wśród gór. Dolinę potoku "Łętówka" otaczają: od północy góra Ogorzała (808 m. n.p.m.) i Ostra (780 m.n.p.m.) a od południa Dziurczak i Kobylica (o wysokości 924 m. n.p.m.).

 

 

Położenie

Łętowe to mała wieś położona w Beskidzie Wyspowym w pobliżu pasma górskiego Gorców. Jest to jedyna wieś na terenie gminy, w której przeprowadzono komasację gruntów. Pod względem administracyjnym wieś stanowi część gminy Mszana Dolna. Łętowe posiada dogodne połączenia autobusowe z Mszaną Dolną (odległość ok. 6.5 km), Limanową i Rabką.

 

 

Historia

W źródłach historycznych nazwa wsi Łętowe pojawia się stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec XVI wieku w dokumentacji Radziwiłłowskiej. Według pani profesor Józefy Kobylińskiej nazwa wsi wywodzi się od "Łat" tj. imienia pierwszego osadnika, natomiast "we" pochodzi od nazwy dzierżawczej wsi. Najpierw tak nazywano płynący potok, potem samą wieś. Pierwotnie obszar Łętowego pokryty był lasami. Osiedlająca się tu ludność zajmowała głównie tereny łąk i pastwisk. Utrzymuje się, że pierwszym osiedlem w Łętowem były Michory. Początkowo Łętowe należało do parafii Mszana Dolna. Dopiero w 1942r. zaistniało jako odrębna parafia. Nowy kościół, którego budowę ukończono w 1972r., został poświęcony przez ówczesnego biskupa Karola Wojtyłę, późniejszego papieża. Z kroniki szkolnej można dowiedzieć się, że początkiem nauki szkolnej we wsi Łętowe był rok 1889. Obecnie wieś może poszczycić się nowym, pięknym budynkiem szkolnym, który został oddany do użytku we wrześniu 1993 roku.