z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


80 rocznica walk obronnych w czasie II wojny światowej na Ziemi Zagórzańskiej

23/09/2019, dodał: Maciej Liberda czytano: 3600 razy
W dniu 22 września 2019 roku na przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej po raz 28 odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca walki 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej walczącej z najeźdźcą na terenie naszej gminy i Kasiny Wielkiej.

Przy pomniku poświęconym bohaterom tamtych dni została odprawiona msza święta za poległych żołnierzy, mieszkańców gminy, partyzantów i mieszkańców Kasiny Wielkiej. Liturgię sprawował i homilię wygłosił ks. Jan Zając ze Śnieżnicy. Przepiękna pogoda spowodowała, że na uroczystość przybyło bardzo dużo mieszkańców Kasiny Wielkiej, a także okolicznych miejscowości.

            Przed uroczystością na grobach poległych Ułanów 24 Pułku  na miejscowym cmentarzu oraz na grobach żołnierzy z I wojny światowej na stacji PKP zostały złożone wiązanki przez delegację Gminy Mszana Dolna z Zastępcą Wójta  Panią Katarzyną Szybiak, Przewodniczącym Rady Gminy Janem Chorągwickim oraz Radnym Rafałem Kubowiczem,  delegację Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 1 z Dyrektorem Panią Janiną Ziemianin i Wojciechem Ceklarzem oraz przez delegację Rady Powiatu Limanowskiego na czele z Bolesławem Jania i Arturem Żaba.

Przypomnijmy, że pomnik wykonał św. pamięci artysta plastyk Stanisław Dobrowolski  mieszkaniec Kasiny Wielkiej. Na uroczystość  przybyły delegacje wraz  pocztami sztandarowymi jednostek Straży Pożarnej, kompania OSP z Kasiny Wielkiej i Olszówki, oraz poczty ze szkół z terenu Gminy Mszana Dolna.

Na uroczystości wśród licznie przybyłych mieszkańców Kasiny Wielkiej,  obecni byli Grzegorz Biedroń Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Radni Powiatu Limanowskiego, dyrektorzy szkół, Radni Gminy Mszana Dolna. Oprawę liturgiczną uświetnili: orkiestra dęta „Echo- Zagórzan” oraz chór parafialny „Cantate Deo” z Kasiny Wielkiej.

Podziękowania dla mieszkańców za liczne przybycie na uroczystość wyraziła Katarzyna Szybiak Zastępca Wójta oraz Grzegorz Biedroń Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.  

Na zakończenie wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Kasiny Wielkiej ze swoim programem patriotycznym, chór „Cantate Deo” oraz orkiestra dęta Echo Zagórzan pod dyrekcją Adama Rusnarczyka która wykonała wiązankę melodii żołnierskich.

Po wstąpieniu Pan sołtys Adam Wrzecionek  wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kasinie Wielkiej zaprosili wszystkich na wspaniałą grochówkę i kiełbasę z rożna.

 

Przy okazji 80 rocznicy walk obronnych we wrześniu 1939 roku  na terenie gminy Mszana Dolna i okolic warto przybliżyć trochę historii.

                   II wojna światowa na terenie  Gminy Mszana Dolna  zwłaszcza w okresie  jej rozpoczęcia miała bardzo tragiczny wymiar. Dzisiaj obchodzimy  80 rocznicę wybuchy II  wojny. Od Słowacji wkroczyli Niemcy na teren naszej Ojczyzny. Spotkali jednak bardzo duży opór zarówno ze strony naszego wojska 10 Brygady Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Stanisława  Maczka, jak również ze strony ludności cywilnej, która nie chciała podporządkować się okupantowi. 10 Brygada Kawalerii Pancerno-Zmotoryzowanej wywodziła się z Rzeszowa gdzie Brygada posiadała macierzystą jednostkę. 10 Brygada Kawalerii pod dowództwem płk, dypl. Stanisława Maczka wchodziła w skład Armii „Kraków” jako szybki odwód reagowania.

                1 września 1939 r. Brygada  otrzymuje rozkaz powstrzymania wojsk niemieckich  w okolicach Myślenic  i  Dobczyc, aby nie dopuścić do ich wyjścia z wąwozów górskich. 2 września 24 Pułk Ułanów i szwadron przeciwpancerny  stacza zacięte walki z 2 niemiecką Dywizją Pancerną, które toczyły się o wzgórze  Wysoka koło Jordanowa. Niemcom udaje się po południu za cenę wysokich strat  zdobyć to wzgórze. Natomiast pod Chabówką 1 pułk zatrzymał niemiecką 4 Dywizję zadając jej dość duże straty (zniszczono około 50 czołgów). W nocy z 2-3 września Brygada wycofała się na północ od doliny  Skawy, zamykając przejścia do Krzeczowa, Naprawy i Mszany Dolnej.

                 3 września toczył się całodniowy bój pod  Jordanowem, w rejonie Krzeczowa i  Mszany Dolnej. Zmasowany i heroiczny atak z różnych stron pozwolił  zlikwidować włamanie uczynione przez Niemców. 4 września 10 BKP otrzymuje zadanie odwrotu nad  Dunajec w kierunku Tarnowa. 24 Pułk Ułanów uderzył na oddziały niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej zmuszając je do wycofania się . Odebrano Niemcom dwa pasma wzgórz pod  Kasiną Wielką i Mszaną Dolną. W Kasinie Wielkiej ginie 14 żołnierzy 24 pułku ułanów. 5 września 10 Pułk Strzelców Konnych zaatakował duże siły niemieckie pod  Pcimiem, oddziały 3 Dywizji Górskiej i 2 Dywizji Pancernej lecz wobec dużej przewagi wroga musiał się wycofać.

                   W dniu 3 września 1939 roku Niemcy wkraczając do wsi Olszówka zamordowali 13 osób zabierając jednocześnie 12 zakładników. Spalono przy tym 18 zabudowań , był to odwet za stawiany opór przez wojsko polskie oraz udzielanie pomocy w walkach przez  ludność cywilną.

              Wiele ważnych wydarzeń zdarzyło się na terenie ziemi zagórzańskiej a także naszej wioski podczas II Wojny Światowej. To tu przebiegała linia obrony w 1939 roku gdzie armia niemiecka od Słowacji atakowała nasz kraj. To w Kasinie i okolicy bohaterskie  i zaciekłe walki z najeźdźcą  powodowały ,że na tym terenie powstawały oddziały partyzanckie, które włączały się w czasie II wojny światowej do różnych akcji przeciwko okupantowi. Słynne na naszym terenie  oddziały „Adama”, „Luboń” i „Wilk”, które w różny sposób utrudniały życie okupantowi. Wśród miejscowej ludności panowała duża solidarność z partyzantami udzielano im wszelakiej pomocy. Za taką pomoc  sąsiednia wieś Porąbka i Gruszowiec zostały spalone, a śmierć poniosło 36 zakładników.

              W dniu 14 listopada 1943 r, w Kasinie Wielkiej ginie z rąk hitlerowskich 11 zakładników, była to zemsta hitlerowców za zastrzelenie w dniu 13 listopada przez partyzantów Michała Stefana Remera folksdojcza. Zakładnicy rozstrzelani zostali  w zakolu rzeki Kasina naprzeciwko dawnego dworu i w pobliżu obecnego Ośrodka  Zdrowia .W miejscu tym posadowiony jest obelisk poświęcony rozstrzelanym zakładnikom.

                 W dniu 23 grudnia 1943 r. gestapo rozstrzelało kolejnych 8 zakładników młodych gimnazjalistów przywiezionych z więzienia przez gestapo z Nowego Sącza wśród nich byli Kaciki z Poręby Wielkiej,  którzy zginęli w odwecie za akcje partyzantów i zastrzelenie w dniu 13 listopada sołtysa wsi Kasina Wielka  Jana Kowalczyka. W miejscu rozstrzelania zakładników posadowiony jest  obelisk kamienny upamiętniający to tragiczne zdarzenie. Ciała pomordowanych zarówno  z pierwszej jak też drugiej egzekucji znajdują się na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej. Bohaterowie Ci różnie traktowani byli i są przez kolejne  władze Polski. Ciśnie się na usta pytanie czy my spadkobiercy tej historii właściwie odbieramy te wydarzenia i czy właściwie  odrabiamy lekcję historii i patriotyzmu?

                Dzisiejsza uroczystość 80 rocznicy walk o ziemię zagórzańską i Kasinę Wielką odbywa się z różnych powodów trochę później , tak jak wiemy walki w tym miejscu  odbywały się 4 września 1939 roku.  Należy powiedzieć , że na przełomie wieków Gmina Mszana Dolna, Kasina  Wielka była świadkiem wielu tragicznych wydarzeń podczas powstań, I i II wojny światowej czego dowodem są mogiły i pomniki żołnierzy , partyzantów i ludności cywilnej , którzy oddali życie za naszą wolność .

                 Mieszkańcy Kasiny Wielkiej  jak również całej  naszej Gminy na przełomie dziejów brali udział w budowaniu naszej małej ojczyzny ale także bronili jej przed  wrogiem i najeźdźcami. To dzięki ich postawie patriotycznej możemy dzisiaj świętować a także cieszyć się wolnością. To wiara naszych przodków i nasza wiara  pozwoliła przetrwać trudne  czasy  pokoleniom mieszkańców  Kasiny Wielkiej i Gminy, pozwoliła zachować wiele wartości chrześcijańskich a także  kulturę, tradycję a przede wszystkim zachować naszą historię. Nie wstydźmy się używać takich słów jak patriotyzm, honor, ojczyzna, bohater,  bo to wszystko świadczy o naszej tożsamości historycznej, patriotyzmie, kulturze. Dzisiaj wszyscy możemy żyć i pracować dla naszych rodzin, kształcić nasze dzieci, rozwijać naszą wioskę , gminę i ojczyznę. Te wartości wyróżniają nas spośród wielu narodów świata z czego możemy być bardzo dumni.

 

                                                                                                                   Piotr Lulek