Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uczcili pamięć bohaterów

06/09/2021, dodał: Monika Homa czytano: 503 razy
W niedzielę 5 września na przysiółku Mogiła w Kasinie Wielkiej odbyły się obchody 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej, upamiętniające żołnierzy 24 Pułku Ułanów 10 Brygady Kawalerii Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach w Kasinie Wielkiej, we wrześniu 1939 roku.

Przed rozpoczęciem uroczystości, na cmentarzu parafialnym w Kasinie Wielkiej Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna Jan Chorągwicki oraz radny Rafał Kubowicz złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie por. Zdzisława Hempla oraz żołnierzy poległych 4 września 1939 r., a także na grobie Stanisława Dobrowolskiego, wykonawcy pomnika żołnierzy 24 Pułku Ułanów.

Na Polanie Mogiła zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz liczna grupa mieszkańców gminy Mszana Dolna. Obecni byli m.in. radni gminy, radny Powiatu Limanowskiego Bolesław Jania oraz Kierownik Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu Robert Kowalski. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki powitał zebranych gości oraz przypomniał historię walk obronnych w Kasinie Wielkiej. Następnie uczczono pamięć poległych żołnierzy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje: Gminy Mszana Dolna, na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Mszana Dolna Janem Chorągwickim oraz radnymi Aleksandrą Kanią, Haliną Bubiłek, Jolantą Mardausz i Rafałem Kubowiczem, Prezesa Towarzystwa Ziemi Mszańskiej – Franciszka Dziedziny, ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej wraz z dyrektorem Zbigniewem Jaroszem, uczniów oraz przedstawicieli Muzeum Broni Pancernej z Poznania.

Uroczystą Mszę św. sprawowali ks. Jan Zając oraz ks. Marian Bański. W homilii ks. Jan Zając podkreślił., że należy oddać wdzięczność naszym przodkom, którzy niejednokrotnie zostawiali swoje rodziny i dobytek i szli służyć Ojczyźnie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej oraz chór „Cantate Deo” Po zakończeniu mszy św. młodzież z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej zaprezentowała krótki program artystyczny. W dalszej części głos zabrał Franciszek Dziedzina, który odczytał list Poseł na Sejm RP Urszuli Nowogórskiej, przygotowany specjalnie z okazji tych obchodów. Następnie ppłk Tomasz Ogrodniczuk, szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zaprezentował lekki czołg rozpoznawczy TKS, najstarszy tego typu pojazd pancerny w Polsce oraz wręczył ks. Janowi Zającowi odznakę polskich „pancerniaków”. Wieża czołgu Vickers, stanowiąca zwieńczenie Pomnika 24 Pułku Ułanów, została oddana do renowacji. Prac restauratorskich przy obiekcie, podjął się obecny na uroczystości Artur Zys ze Środy Wielkopolskiej. Termin zakończenia prac i ponownego montażu wieży przewidziany jest na kwiecień 2022 r. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na grochówkę, przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej. Uroczystość nie odbyłaby się bez zaangażowania strażaków z OSP Kasina Wielka oraz mieszkańców sołectwa, na czele z sołtysem Adamem Wrzecionkiem oraz konferansjerem Piotrem Lulkiem.

Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk skierował na ręce Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby, list do uczestników uroczystości, w którym napisał:

Państwa udział w wydarzeniu jest wspaniałym świadectwem pamięci o historii, ale i wyrazem oddania najgłębszego szacunku tym, którzy poprzez heroiczną i patriotyczną postawę w tamtym czasie walczyli o suwerenność i godność Ojczyzny. Pragnę podziękować organizatorom spotkania, którzy pielęgnują pamięć o naszych narodowych bohaterach. Tego typu inicjatywy niewątpliwie służą krzewieniu wśród społeczności patriotycznych i obywatelskich postaw, ale i przedstawiają etos Polski Walczącej.

Red. Monika Homa