Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kasina Wielka chłonęła dźwięki Spod Turbaca

10/09/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 656 razy
Pierwsza niedziela miesiąca już od ponad roku zarezerwowana jest w Zagórzańskich Dziedzinach dla Zagórzańskich Mszy św.

Na tę regionalną, wyjątkową Eucharystię przychodzą Zagórzanie ubrani odświętnie w piękne, kolorowe, tradycyjne stroje ludowe. Z miesiąca na miesiąc powiększa się również grono turystów i sympatyków lokalnej kultury, z prawdziwą przyjemnością oglądających wnętrze zabytkowego kościoła, wsłuchujących się w regionalne dźwięki i korzystających z uroku okolicznościowego kiermaszu produktów lokalnych.

Nie inaczej było 5 września b.r. Już od wejścia rozkoszować się można było pięknymi melodiami wygrywanymi i śpiewanymi przez członków zespołu „Spod Turbaca” z Poręby Wielkiej. Klimatyczne wnętrza siedemnastowiecznego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej wypełniły się modlitwą, muzyką, feerią barw zagórzańskich strojów…

Zwyczajowo, druga część uroczystości dzieje się na placu przed kościołem. Tam Porębianie dali prawdziwy popis swoich umiejętności tanecznych, wokalnych i muzycznych. O podniebienia i żołądki uczestników uroczystości zadbała Józefa Hanula z Koniny, która wraz z córką i wnuczkami szczodrze częstowała własnoręcznie przygotowanymi wypiekami. Amatorzy miodu i produktów pszczelich mogli zaopatrzyć się w zdrowe słodkości z Pasieki od Woźniaków z Koniny, a tych, których zwabiło rękodzieło, raj swój znaleźli na stoisku Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników.

Ogromną niespodziankę zgotował nam pasjonat fotografii, który chce pozostać anonimowy – informują organizatorzy Zagórzańskiej Mszy św. Podczas naszej ostatnio sprawowanej regionalnej Eucharystii wykonał piękne zdjęcia, które przekazał nam do publikacji. Dzielimy się nimi dzisiaj z Wami. Zdjęcia naszego dziedzinnego fotografa, w którego tym razem wcieliła się Agnieszka Józefiak – Lewandowska, prezentujemy w odrębnej galerii - tutaj.

Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 - w okresie od maja do października w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym w Lubomierzu.

Zapraszamy do udziału w tych Mszach św. wszystkich Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny! – zachęcają Zagórzanie. Jeśli możecie na to wydarzenie ubierzcie się w stroje regionalne, również wówczas gdy nie należycie do żadnego zespołu, czy innej regionalnej grupy. 

Magda Polańska