Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…

11/10/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 800 razy
Przed laty polska piosenkarka, Halina Kunicka, śpiewała "jest w orkiestrach dętych jakaś siła".

Słowa te potwierdziła Orkiestra Dęta „Echo Gór” z  Kasinki Małej, występując na scenie XVIII Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale. Swoim koncertem zachwyciła całą publiczność.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą, w której brały udział orkiestry występujące na scenie oraz zgromadzeni goście. Wkrótce potem Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie odbywały się prezentacje zespołów, zapełnił się słuchaczami.

Festiwal co roku zapewnia zebranym niezapomniane doznania muzyczne. Pandemiczna przerwa, podczas której nie odbyła się planowana edycja, jedynie wzmogła apetyt publiczności, która z ekscytacją obserwowała tegoroczny pokaz.

Do Skały zjechały z wielu stron Polski znakomite orkiestry prezentujące musztrę paradną. Można było obejrzeć występ Orkiestry Wojskowej z Krakowa, Orkiestry Policji z Katowic, Miejskiej Orkiestry Dętej z Lublińca, Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwolenia, Gminnej Orkiestry Dętej ze Starej Błotnicy, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Dodatkowym urozmaiceniem były występy Wojskowej Kompanii Honorowej, Grupy Rekonstrukcyjnej, Klasy Mundurowej z ZSiP w Skale oraz Mażoretek Fenix Radlin.

Wśród prezentujących swój repertuar znalazła się także Orkiestra Dęta "Echo Gór" z Kasinki Małej. Udział w tego typu wydarzeniu jest dla zagórzańskiego zespołu niemałym zaszczytem, ponieważ zaproszenie na festiwal otrzymują jedynie wybrane orkiestry z całej Polski, a ich prestiż przekłada się na poziom artystyczny imprezy. Poprzez uczestnictwo w tym wydarzeniu młodzi orkiestranci z Kasinki Małej mają możliwość obcowania z profesjonalnymi muzykami, dzięki czemu nabierają energii do działania i chęci do dalszego kształcenia swoich zdolności.

Zagórzanie w Skale zaprezentowali swoją musztrę paradną, a grając melodie góralskie wyróżniali się spośród innych zespołów i przykuwali uwagę słuchaczy. Nie bez znaczenia jest tutaj również strój, jaki na swoje występy ubierają członkowie orkiestry. Tradycyjne, zagórzańskie odzienie za każdym razem skupia uwagę i powoduje niemały zachwyt wśród odbiorców.

Wydarzenie zakończyło się koncertem orkiestr, które wykonały wspólnie trzy utwory. Kolejny raz festiwal okazał się być prawdziwą muzyczną ucztą!

Klaudia Gawronek