Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Jesień 2021 - przegląd zadań inwestycyjnych

01/12/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 693 razy
Pracownicy Urzędu Gminy Mszana Dolna informują o zakończonych w ostatnim czasie zadaniach inwestycyjnych.

Przyjazna aura sprzyja pracom budowlanym, niepokój natomiast budzi przewidywany wzrost cen usług i robót budowlanych w związku z podwyżką cen paliw i zapowiadanym wzrostem cen energii. Dotychczas rozpoczęte zadania realizowane są zgodnie z planowanymi kosztorysami.

Gmina pochwalić się może odbiorem prac budowlanych związanych z modernizacją dróg:
- do osiedla Grochale w miejscowości Kasinka Mała

- do osiedla Sobczaki w Lubomierzu

- do osiedla Wiklarze w Olszówce.

W celu sfinansowania inwestycji Gmina Mszana Dolna zabezpieczyła środki z własnego budżetu, a także pozyskała środki zewnętrzne w formie dotacji.

  • Dla zadania: Modernizacja drogi do osiedla Grochale w miejscowości Kasinka Mała koszt robót wyniósł 241 247,28 zł – pokryto ze środków gminy.
  • Dla zadania: Modernizacja drogi rolniczej do osiedla Sobczaki w miejscowości Lubomierz – pozyskano dotację z Województwa Małopolskiego w ramach środków ochrony gruntów rolnych w wysokości 125 000,00 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 362 131,61 zł.
  • Dla zadania: Modernizacja drogi rolniczej na os. Wiklarze w miejscowości Olszówka – pozyskano dotację z Województwa Małopolskiego w ramach środków ochrony gruntów rolnych w wysokości 125 000,00 zł. Całkowity korszt inwestycji wyniósł 549 844,26 zł.

Niebawem zakończą się roboty budowlane i nową drogą będą się cieszyć mieszkańcy osiedla Janówka w miejscowości Raba Niżna. Ponadto trwa budowa kolejnego – trzeciego już odcinka kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna.

Po zakończonym etapie przygotowań polegającym na wyłonieniu wykonawców i podpisaniu umów rozpoczęto realizację następujących zadań:

  • wymiana stolarki w Ośrodku Zdrowia w Rabie Niżnej. Planowany koszt inwestycji wynosi 182 040,00 zł.
  • modernizacja wielofunkcyjnego boiska przyszkolnego oraz placu zabaw przy szkole podstawowej w Lubomierzu
  • budowa przepustu w Kasinie Wielkiej – Sukówka
  • remont drogi do osiedli Michory i Kuce w Łętowem.

Jeszcze w bieżącym roku spodziewamy się zakończenia inwestycji.

 

W trakcie przygotowania jest przetarg Unijny na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, oraz procedura krajowa na opracowanie dokumentacji projektowych budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej Mszana Górna - Lubomierz.

 

Gmina odpowiada również na potrzebę utylizowania folii rolniczych. Złożono wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Po jego rozpatrzeniu Mieszkańcy gminy zostaną poinformowani o warunkach odbioru odpadów rolniczych.

 

25 października 2021r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie zorganizowano briefing prasowy z udziałem wojewody Łukasza Kmity oraz małopolskich parlamentarzystów, podczas którego zakomunikowano rozstrzygnięcie pierwszego naboru do funduszu inwestycji strategicznych pod nazwą Polski Ład.  Gmina Mszana Dolna złożyła wniosek w pierwszym naborze i uzyskała dofinansowanie w wysokości 10 mln  na zadanie: „Rozbudowa Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Olszówce - etap I prace budowlane". Również inne samorządy regionu otrzymały informację o rekordowym zastrzyku środków na realizację wielu ważnych inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Budowa szkoły w Olszówce to priorytetowe zadanie dla Gminy Mszana Dolna. Czeka na nie cała społeczność Olszówki. Dzięki akceptacji przedstawionego przez wójta Gminy Mszana Dolna wniosku rozpoczęcie inwestycji staje się coraz bardziej realne.  

 

Wraz ze zmianą pór roku pojawiają się nowe wyzwania – zimowe utrzymanie dróg gminnych. O szczegółach organizacyjnych tego zadania będziemy na bieżąco informować mieszkańców gminy. Zapraszamy do śledzenia informacji na www.mszana.pl.

Pracownicy Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych
oraz Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Mszana Dolna
Anna Petrycka