z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr1 w Lubomierzu

30/11/-0001, dodał: Administrator czytano: 4241 razy
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 im. św. Józefa w Lubomierzu poznali prawdziwe znaczenie słowa p a t r i o t y z m – uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.   „W historii Polski tak się składa Był kiedyś ponad wiek niewoli; Jedenastego listopada Nasz kraj z niewoli się wyzwolił

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 im. św. Józefa w Lubomierzu
poznali prawdziwe znaczenie słowa p a t r i o t y z m –
uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
przez Polskę.

 


„W historii Polski tak się składa
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.”

 

Jak co roku uroczyście obchodzono narodowe święto- Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Również w Szkole Podstawowej nr1 im. św. Józefa 10 listopada 2009 roku odbyła się uroczysta akademia.
Celem jej było uczczenie pamięci Polaków, którzy przeszło 90 lat temu walczyli za Ojczyznę, ukazali prawdziwe znaczenie słów patriotyzm, honor, Ojczyzna. Dziś dla młodego pokolenia pojęcie patriota jest „pusto brzmiącym słowem”, młodzież nie potrafi się z nim utożsamić. I tu jest właśnie rola akademii, które przywołują z mroków przeszłości postaci i wydarzenia, mogące przybliżyć wiele zagadnień, ukazać pewne wartości, czy pomóc w kształtowaniu osobowości.
Akademia, przygotowana przez uczniów kl. IV-VI pod kierunkiem pani Małgorzaty Kaweckiej i pani Marii Stokłosy, miała właśnie spełniać taką rolę. Podczas tej pięknej lekcji historii uczniowie przywołali najważniejsze wydarzenia, które rozegrały się na ziemiach polskich w latach 1772-1918. Społeczność szkolna wsłuchana w recytowane liryki mogła przezywać wzloty i upadki naszej Ojczyzny. Polska (uczennica klasy VI) opowiadała o sobie – o tym jak niegdyś była krajem silnym i bogatym. Uczniowie w bardzo obrazowy sposób mogli poznać jeden z najtragiczniejszych momentów naszej historii- Rosja, Austria i Prusy dokonały rozbiorów Polski. Trzy wrogie nam państwa zdjęły koronę z głowy Polski, a na jej ręce założyły kajdany- symbol zniewolenia.
Pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniów przy dźwiękach werbli, akordeonu i gitary ukazały dalszy przebieg wydarzeń. Chłopcy śpiewali o bohaterstwie żołnierzy, dziewczynki o losie kobiet czekających na mężów, synów, ojców. Całość wzbogacał chór recytujących dziewczynek, które w żałobnych chustach na głowach, nawoływały do działania, rozbudzały nadzieję. Był również czas na refleksję i modlitwę. Chór trzymając zapalone świece wołał:
„O Panie, krusz ten miecz, co siecze kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj…”
Świece zostały złożone u stóp krzyża, przy którym trzymali wartę mali harcerze.
Błagania zostały wysłuchane. Polska zrzuciła kajdany, a na jej skroń nałożono koronę. Uroczystość została zamknięta pięknie wyrecytowanym, przez uczennicę klasy V, utworem „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.
Uczniowie, którzy wystąpili podczas akademii otrzymali gromkie brawa od zgromadzonej publiczności. Były one wyrazem wdzięczności za właśnie przeżyte chwile, chwile pełne refleksji i wzruszeń.



Małgorzata Kawecka