z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzański Jarmark Wielkanocny

28/03/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1386 razy
W Zagórzańskich Dziedzinach w niedzielę, 26 marca, w kalendarzu wydarzeń przygotowane były dwie propozycje: w Mszanie Dolnej przedświąteczny jarmark i Zagórzańska Msza św.

Często się tak zdarza, że kilka imprez w naszej okolicy ma tę samą datę, jednak nie jest to problemem dla sprawnych organizatorów. Można było sobie tak zaplanować niedzielę, by skorzystać z bogatych stoisk na jarmarku i pojawić się w pięknej drewnianej świątyni w Lubomierzu. Prognozy na weekend, lub jak kto woli „zapiątek”, były optymistyczne, więc nawet pojawili się turyści z górskim ekwipunkiem. A, że chodzili po naszych górach, wiemy to z innej relacji i ubłoconych butów... Można tutaj wymienić choćby „turystyczną” rodzinkę, znaną w mediach społecznościowych jako „Mamo, a daleko jeszcze”, która ciekawa dziedzinnych atrakcji spędziła w regionie cały dzień! Gratulujemy tak świetnie opracowanej wycieczki i cieszymy się ogromnie, że nas odwiedzili!

Mamy się czym pochwalić, świadczyły o tym przygotowane świąteczne stoły: liczne ozdoby sznurkowe i kordonkowe: jajka, kurki, koszyczki i koralikowa biżuteria, kompozycje i dekoracje z wiosennymi akcentami prosto na  świąteczny stół, kipiące kolorami palmy wielkanocne, wianki, serwety i obrusiki, pisanki i ozdobne wydmuszki, malowane akwarele, publikacje lokalnej autorki i poetki Władysławy Anny Jamróz, turystyczne mapy i promocyjne wydawnictwa z Powiatu Limanowskiego, moc drobiazgów i ceramicznego rękodzieła… Do tej bogatej listy jeszcze coś  smakowitego: pięknie zdobione pierniczki – debiut Ewy na naszym jarmarku, pyszne gorczańskie sery podpuszczkowe, które w różnych wersjach: z ziołami, z czarnuszką, z kozieradką znikały bardzo szybko, miodne stoiska od gości, którzy przyjechali do nas pierwszy raz z Męciny, jak i od naszych zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Koniny. Stoisko Woźniaków kusiło miodnymi słodkościami, ale jak zawsze Monika zaskakuje pomysłowością i tym razem zapraszała jeszcze na ciepłe proziaki z masłem czosnkowym, mniam! Do tego wszystkiego przy stoisku pięknych olszowianek unosił się zapach aromatycznej „sordy” – tradycyjnej zupy wielkanocnej, zwanej również też w naszych stronach „święconką”. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” pochwaliło się również świątecznymi wypiekami, pojawiły się pięknie ozdobione mazurki i drożdżowe baranki.

Największy zachwyt to żywy inwentarz – ogromna atrakcja dla maluchów – trzy małe puchate baranki, które można było głaskać do woli i zachwycać się ich wyglądem. Monika Kościelniak, dumna właścicielka stada, odpowiadała na każde pytania związane z hodowlą owiec. Jej pomysł, by w ten sposób uatrakcyjnić nasz wielkanocny jarmark, sprawdził się, za co ogromnie dziękujemy, to nie jest mały wysiłek by wszystko dobrze zaplanować. Dzięki temu zrodziły się kolejne pomysły, ale o tym już przy kolejnej edycji jarmarku. Przypominamy, zgodnie z przyjętą zasadą, spotykamy się zawsze dwa tygodnie przed świętami, czy to Wielkanocą, czy Bożym Narodzeniem, zawsze na placu targowym w Mszanie Dolnej. Do zobaczenia w kolejnej edycji!

Patronat Honorowy nad Zagórzańskim Jarmarkiem Wielkanocnym objęli: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz  Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

 

Byli z nami:

Rodzina Kościelniaków - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”

Monika i Piotr Woźniakowie - Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny

Monika Kubik – Gorczańskie sery

Maria Knapczyk

Danuta i Ewa Franczak

Dominika Bryl reprezentująca „Zagórzańskich Pasjonatów”

Sabina Jamróz-Rapta „SABYART”

Barbara Jarosz

Maria Bolisęga

Jolanta Klimek

Żaneta Nawieśniak  „ZIELONA SZAFKA”

Ewa Szymczyk z ozdobnymi pierniczkami

Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny

Małgorzata Orawiec

Władysława Anna Jamróz

oraz stoisko promocyjne Powiatu Limanowskiego

Agnieszka Józefiak – Lewandowska
fot. Miasto Mszana Dolna