z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Prośba do Zagórzan i Sympatyków Regionu Zagórzańskiego o wypełnienie ankiety

19/05/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1631 razy
Drodzy Zagórzanie i Sympatycy Regionu Zagórzańskiego,
poniższa ankieta została stworzona w ramach działań mających na celu dokonanie wpisu kultury góralskiej na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Proces ten prowadzony jest przez Związek Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, zaś jego animacją zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa. Główną ideą projektu jest ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o tradycjach kultywowanych od pokoleń.

            Górale Zagórzańscy mogą poszczycić się wielowiekową tradycją, której ciągłość i różnorodność sprawiają, że jest niezwykle wyjątkowa i wartościowa. Warto zatem poczynić kroki, by ją kultywować. Zachęcamy Was do włączenia się w działania poprzedzające wpis na listę poprzez udzielenie informacji w ankiecie bądź wiadomość prywatną. Wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w te prace lub podzielić z nami swoimi propozycjami i informacjami zapraszamy do kontaktu z przedstawicielką depozytariuszy u Zagórzan (Klaudia Gawronek; klaudia.gawronek@gmail.com), przez Messengera Zagórzańskich Dziedzin albo z Magdaleną Polańską w Urzędzie Gminy Mszana Dolna i Agnieszką Józefiak-Lewandowską w Urzędzie Miasta Mszana Dolna. Ostateczny termin oddania ankiet to 31.05.2023r.

 Wspólnie wyznaczmy kierunek naszej kultury!

 

W ankiecie należy uwzględnić jedynie zjawiska, które wywodzą się z tradycji Górali Zagórzańskich i wciąż są aktualne. Jeżeli obecnie coś nie funkcjonuje, to w rozumieniu ratyfikowanej przez Polskę „Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego” nie jest żywe i nie określa danej wspólnoty.

Przykład właściwy:

  • Sztuka; malarstwo na szkle – dziedzina uprawiana wśród Górali Zagórzańskich od pokoleń, dziś nadal praktykowana przez lokalnych artystów.

Przykład niewłaściwy:

  • Rzemiosło; garncarstwo – profesja wykonywana przez Górali Zagórzańskich od pokoleń, lecz aktualnie nikt się już nią nie zajmuje.

Jeśli jednak macie wątpliwość wobec aktualnego stanu danego zjawiska, to również je wymieńcie. Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki będą nieocenioną pomocą w przygotowaniu wniosku do wpisu. Z chęcią zbierzemy wszystkie Wasze informacje.

Dziękujemy!

 

Ankieta - do pobrania

 

Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin