Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Zagórzańskie Lato” już za nami !

02/07/2019, dodał: Maciej Liberda czytano: 1286 razy
Degustacje potraw, loteria fantowa, pokaz taekwondo, występy artystów, chórów, zespołów regionalnych wszystko to można było zobaczyć na tegorocznym „Zagórzańskim Lecie” w Mszanie Górnej.

O godz. 16:00 w sobotę 29 czerwca Wójta Gminy Bolesław Żaba oficjalnie rozpoczął „Zagórzańskie Lato” oraz powitał przybyłych gości z gmin partnerskich: Marka Chrabąszcza - Burmistrza Miasta i Gminy Lubomierz na Dolnym Śląsku wraz z małżonką i pracownikami Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz, a także Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Janusza Piechockiego - Burmistrza Miasta i Gminy Margonin wraz z małżonką oraz Jana Puchałę byłego Starostę Limanowskiego.

Pierwszy dzień rozpoczął się pokazem taekwondo uczniowskiego klubu sportowego KORYO prowadzonego przez Zbigniewa Karpierza. Po przepięknym pokazie i gromkich brawach dla zawodników klubu, prowadzący imprezę Janusz Łukaszczyk rozpoczął turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Mszana Dolna. Do rywalizacji stanęły 4 drużyny - LKS Ostra Olszówka (trener Maciej Potaczek), LKS Zenit Kasinka Mała (trener Mateusz Dąbrowa), LKS Witów (trener Leszek Kamiński) oraz piłkarze reprezentujący Akademię Piłkarską Bonito Mszana Dolna (w barwach KS Turbacz z trenerem Grzegorzem Szynalikiem). W tym roku uczestnikami turnieju byli piłkarze z roczników 2006/2007 oraz młodsi.

 

Wyniki turnieju:     

 I miejsce zajęła drużyna Akademii Piłkarskiej Bonito,

II miejsce zdobyli zawodnicy w barwach LKS Ostra,

III miejsce przypadło piłkarzom z KS Witów,

IV miejsce drużynie  LKS Zenit.

Na sportowców czekały medale, dyplomy oraz upragniony puchar. Podczas turnieju zorganizowano również konkursy indywidualne. Tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju zdobył Jakub Konacki reprezentujący AP Bonito. Z kolei Najlepszym Strzelcem Turnieju okazał się Łukasz Ligas z LKS Ostra. Najlepszym Bramkarzem Turnieju został Igor Kotarski reprezentujący AP Bonito. Utytułowani zawodnicy otrzymali statuetkę oraz nagrodę rzeczową.

Kolejnym punktem imprezy był występ dzieci i młodzieży z Łętowego. Młodzi artyści zaprezentowali program związany z muzyką, tańcem i śpiewem zagórzańskim, a na koniec występu publiczność mogła zobaczyć pokaz tańca towarzyskiego.

Podczas imprezy była prowadzona loteria fantowa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Publiczność z niecierpliwością i emocjami czekała na wyniki loterii. Rozlosowano wiele fantastycznych nagród, a cały dochód ze sprzedanych losów zostanie przekazany na cel charytatywny. Nagrodzonym gratulujemy szczęścia, a fundatorom nagród dziękujemy za okazałą pomoc. Loterię fantową prowadzili pracownicy GOPS, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Poniżej przedstawiamy zwycięskie numery w loterii fantowej:

113, 376, 1879, 1083, 580, 153, 261, 1830, 373, 1358, 322, 342, 320, 200, 628, 1347, 393, 319, 279, 498, 150, 243, 1375, 1061, 256, 483, 1114, 469, 542, 226, 561, 460, 1842, 2068, 2382, 1195, 1120, 231, 707, 2318, 2377,2104

Osoby, które nie odebrały nagrody podczas imprezy zapraszamy po jej odbiór do Urzędu Gminy Mszana Dolna do dnia 08.07.2019 r.  

W dalszej części imprezy na scenie w solowym koncercie wystąpiła młoda i utalentowana wokalistka z Kasiny Wielkiej – Justyna Rusnarczyk, która jak co roku wspaniałym głosem ujęła i oczarowała publiczność. Następnie swoje umiejętności zaprezentowała „Dolina Mszanki” zespół folklorystyczny z Mszany Górnej, który poprzez swoją działalność promują kulturę naszego regionu.

Na zakończenie pierwszego dnia „Zagórzańskiego Lata” wszystkim uczestnikom świetną zabawę taneczną zapewnił DJ „DT Project”.

W drugim dniu „Zagórzańskiego Lata”  fani orkiestr dętych mogli posłuchać koncertu Orkiestry OSP z Mszany Górnej. Swoje umiejętności zaprezentowały również zespoły regionalne „Łostowianie” oraz „Kasinianie – Zagórzanie”.

Na zaproszenie organizatorów do wspólnego świętowania odpowiedział i zaszczycił nas swoją obecnością Jan Hamerski - Senator RP. W swoim przemówieniu docenił on kultywowanie regionalizmu i tradycji poprzez organizowanie imprez o takim charakterze.

Zagórzańskie Lato to tradycyjnie okazja do degustacji potraw regionalnych. Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Mszana Dolna stanęły do konkursu kulinarnego w różnych kategoriach. Wybornym smakiem potraw jak i wypieków mogliśmy się rozkoszować dzięki KGW „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej, „Gosposie” z Mszany Górnej, „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej, KGW z Łętowego oraz Związkowi Podhalan Oddziału Górali Zagórzańskich w Lubomierzu. Oprócz wypieków i potraw przy ocenie w konkursie pod uwagę brane był również dekoracje stoiska.

W kategorii najsmaczniejsza potrawa, komisja postanowiła przyznać dwa pierwsze miejsca : Paniom z KGW w Mszanie Górnej za pierogi z bryndzą i skwarkami oraz ZPOGZ w Lubomierzu za kluski razowe ze skwarkami.

W kategorii najsłodszy wypiek, komisja również przyznała dwa pierwsze miejsca : KGW z Kasiny Wielkiej za kołacza z makiem i KGW z Łętowego za kołacz z serem i mini  buchty z różą.

Ocenie poddano również wystrój stoiska, wg komisji oceniającej najpiękniejsze stoisko przygotowały „Paradne gosposie” z Kasinki Małej.

W kategorii głos publiczności najwięcej głosów uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich „Gosposie” z Mszany Górnej.

Specjalną nagrodę przyznał Marek Chrabąszcz Burmistrz z Lubomierza (województwo  dolnośląskie) stoisku przygotowanemu przez  Związek Podhalan Oddziału Górali Zagórzańskich w Lubomierzu.

Nie mogło zabraknąć  koncertu galowego, który był zwieńczeniem warsztatów wokalno - aktorskich przeprowadzonych na terenie naszej Gminy w ramach projektu "Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja Integracyjna przez Sztukę" VIII – edycja. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy wsi Olszówka, głównie członkowie chóru parafialnego, a także lokalna młodzież. Uczestnicy projektu mieli okazję poznać muzykę gospel, reggae, blues. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowała Posłanka na Sejm - Anna Paluch, która zaśpiewała ukochaną pieśń Jana Pawła II „Barka” oraz wykonała duet z musicalu  F.Lehara "Wesoła Wdówka" - "Usta milczą, dusza śpiewa". Na scenie nie zabrakło również Posła Arkadiusza Mularczyka, który prócz śpiewu zaprezentował umiejętności tancerskie.  

Dla tych, którym atrakcji scenicznych było mało, organizatorzy zapewnili stoiska gastronomiczne i  handlowe; najmłodsi goście „Zagórzańskiego Lata” mieli do dyspozycji bogato wyposażone wesołe miasteczko oraz piknik ekologiczny połączony z pokazem techniki grzewczej zorganizowany w ramach projektu „LIFE-Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Na płycie stadionu LKS „Witów”w Mszanie Górnej swoje produkty i usługi prezentowały firmy: lokalny dystrybutor urządzeń grzewczych firma „NOVA” oraz producenci „Kołton” , „SAS”, „Ogniwo” i „Viessmann”

Informacji o planach rozwojowych oraz ofercie dla odbiorców indywidualnych udzielali przedstawiciele firm Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Odwiedzający mogli zapoznać się z budową oraz działaniem najnowszych urządzeń grzewczych posiadających certyfikat Ecodesign. Oprócz kotłów gazowych, automatycznych peletowych oraz na ekogroszek zobaczyć można było również jak zbudowana są instalacje fotowoltaiczne, instalacje solarne oraz pompa ciepła. Wspaniała pogoda sprzyjała skorzystaniu z mnóstwa ekoatrakcji, które dostępne były całkowicie bezpłatnie dla uczestników. Najmłodsi oraz Ci trochę starsi mieszkańcy okolicznych miejscowości  mogli min: wykonać pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce, wsiąść na Energorowery i dzięki sile własnych mięśni przygotować napój orzeźwiający w blendrze. Animatorzy prowadzili warsztaty gdzie dzieci uczyły się tworzyć zabawki z odpadów a twarze oraz ręce dzieciaków pokryły się malowidłami z motywami eko. Cały czas dostępny był zamek-dmuchaniec do skakania dla dzieci natomiast na murawie można było w sposób miły i aktywny wziąć udział w grach planszowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się mega gra planszowa w której uczestnicy byli pionkami i musieli odpowiadać na pytania prowadzącego. Wszystkie atrakcje pikniku ekologicznego zostały zasponsorowane w części przez firmę NOVA oraz ze środków projektu wymiany urządzeń grzewczych  na terenie Gminy Mszana Dolna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.  

W drugim dniu świętowania swoją obecnością zaszczycili nas : Jan Hamerski – Senator RP, posłowie na Sejm RP : Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk, Barbara Bartuś, Jan Puchała – były Starosta Limanowski, Ewa Filipiak- Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego,  Marek Chrabąszcz - Burmistrz Miasta i Gminy Lubomierz na Dolnym Śląsku wraz z delegacją, Janusz Piechocki - Burmistrz Miasta i Gminy Margonin, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz sołtysi.

Honory gospodarzy pełnili: Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna, Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta oraz Jan Chorągwicki – Przewodniczący Rady Gminy

Głównym punktem niedzielnego dnia imprezy był koncert zespołu „ŁZY”.  Tłumy ludzi zgromadzonych przed sceną, bawiło się śpiewając najpopularniejsze piosenki zespołu takie jak : „Oczy szeroko zamknięte”, „Agnieszka już dawno...” czy „Narcyz się nazywam”.
Podczas koncertu nie zabrakło oklasków, krzyków największych fanów oraz bisu zaśpiewanego z publicznością.Urocza wokalistka Sara wraz z zespołem zapewniła publiczności wiele wrażeń oraz wspaniałą atmosferę.

Ten dzień dla wielu uczestników zostanie w długo w pamięci.

Dziękujemy za wparcie w organizacji imprezy radnym Gminy – Marii Majda oraz Krzysztofowi Kuczajowi, dh. strażakom z wszystkich gminnych jednostek OSP, Gabrielowi Rapta, zarządowi klubu sportowego „Witów” –  Piotrowi Pajdzik, Stanisławowi  Białoń, Edwardowi Gacek, Józefowi Malec oraz pracownikom Urzędu Gminy,

Dziękujemy i zapraszamy za rok !!!

UG Mszana Dolna

Zdjęcia: Anna Petrycka
Paulina Kępa
Maciej Liberda