Powiększ: A A A
A A A A A

Dobrowolski Stanisław – artysta rzeźbiarz i malarz

Urodził się 23 marca 1927 roku we wsi Słomka w rodzinie chłopskiej. W trzynastym roku życia został sierotą. Opiekę nad nim objęło starsze rodzeństwo, a jego zdolności artystyczne dostrzegł w nim architekt z Rabki - Rzepecki, który pomógł mu dostać się do szkoły plastycznej w Zakopanem, dzisiaj LO im Kenara. Następnie studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach początkowo przebywał w Warszawie, gdzie pracował przy odnowie zabytków, jednak dusza góralska i umiłowanie gór oraz swojej rodzinnej ziemi nie pozwoliły mu długo pozostawać w dużym mieście, gdzie czuł się bardzo zagubiony. W 1965 roku powrócił w swoje rodzinne strony. Za oszczędzone pieniądze kupił w Kasinie Wielkiej stare zabudowanie, gdzie po remoncie zamieszkał i urządził swoją pracownię. Tutaj tworzył i żył wierny wskazaniom Orkana, którego był wielkim orędownikiem. Przez jakiś czas był również kustoszem „Orkanówki”.
Zmarł 2 maja 2013r. w Szczyrzycu.

Cała jego twórczość związana jest z ziemią zagórzańską, zarówno w formie, jak też treści. Artysta używał rodzimego surowca, jakim jest drewno, któremu czasem niewielkimi pociągnięciami dłuta nadawał odpowiedni kształt i charakter. Obecnie w jego domu mieści się galeria  sztuki, gzdzie podziwiac można prace artysty.
Za swoją działalność odznaczony medalem "Za zasługi dla Gminy Mszana Dolna" (2009r.)
Bibliografia: Folder z wystaw, materiały własne