z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Nie liczą się słowa, ważne są czyny…” – wspólne obchody Święta Niepodległości

14/11/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 753 razy
Wspólne obchody Święta Niepodległości Miasta i Gminy Mszana Dolna rozpoczęły się przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, w pobliżu mszańskiego rynku.

Zgromadziły się tam poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół oraz stowarzyszeń z obydwóch samorządów. Zaproszonych gości oraz współorganizatorów obchodów narodowego święta powitali  gospodarze zagórzańskich gmin. Zarówno Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała jak i Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba podkreślali, że wspólne obchody są okazją do uczczenia naszych mieszkańców, którzy w walce za wolną Polskę oddali swoje życie.  Dalszy ciąg uroczystości poprowadził ppor. Bogdan Schmidt. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu Hymnu Państwowego nowi Strzelcy wchodzący do jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec” złożyli przysięgę; odczytano Apel Poległych. Delegacje wraz z pocztami sztandarowymi przeszły na cmentarz parafialny by złożyć wiązanki na głównym pomniku i kwaterze wojskowej. Mszę św. w kościele p.w. Św. Michała Archanioła koncelebrowali księża: ks. Proboszcz Jerzy Raźny,  ks. Infułat Franciszek Kołacz i  ks. Jan Zając z wojskowym stopniem podporucznika oraz ks. Szymon Wykupił. Ks. Proboszcz Jerzy Raźny, odnosząc się do długoletniej walki o niepodległość Polski, w  wygłoszonym kazaniu pokreślił moc czynów i odwagę oddania życia za wolną Ojczyznę. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Męski im. Ks. J. Hajduka z Mszany Dolnej oraz miejscowa Orkiestra Dęta OSP. Na zakończenie wspólnego świętowania Zagórzański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainicjował śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnicy uroczystości korzystali przy tym ze śpiewników przygotowanych przez ZUTW oraz śpiewników otrzymanych w ramach projektu „Młodzież pamięta”. Patriotyczny koncert zakończono odśpiewaniem Hymnu Polski.

red i fot. Agnieszka Józefiak - Lewandowska

 

Odwiedzili groby lokalnych bohaterów

Niepodległość widziana oczami przedszkolaków

101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości