z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Upamiętnienie Sebastiana Flizaka w Mszanie Dolnej

03/12/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 664 razy
Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Sebastianowi Flizakowi, które odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia 2019 r., o godz. 14.00 w Mszanie Dolnej.

Tablicę wmurowano na fasadzie budynku Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych (ul. Matejki 11) dla  upamiętnienia człowieka zasłużonego dla Górali Zagórzańskich, a zwłaszcza miasta i gminy Mszana Dolna. Po odsłonięciu tablicy wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godz. 14.30 do Centrum Konferencyjno – Bankietowego „JANDA” na promocję książki autorstwa dr Katarzyny Ceklarz: „Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”.

Anna Pękała, Burmistrz Miasta Mszana Dolna
 Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna
Rafał Rusnak, Wójt Gminy Niedźwiedź

 

Sebastian Flizak (1881-1972) – był doktorem filozofii, filologiem germańskim, pedagogiem i etnografem. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Monachijskim. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie wschodnim. Został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przeżył 3 lata na Syberii. Jako jeden z pierwszych prowadził badania etnograficzne po północnej stronie Gorców. Był znawcą kultury ludowej Górali Zagórzańskich, dyrektorem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, współzałożycielem oraz długoletnim prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. W trakcie drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie pracował jako dyrektor i nauczyciel w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Mszanie Dolnej w latach 1945-1950.

Źródło: materiały prasowe