z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie nuty spadały na Rynek...

18/12/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 622 razy
Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie, w sobotę, 9 grudnia, marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny została zaproszona do przygotowania prezentacji na krakowskim Rynku.

W ramach bogatego programu tego świątecznego wydarzenia wiele gmin otrzymuje możliwość prezentacji i promocji. Dla nas to sytuacja wyjątkowa, Zagórzańskie Dziedziny tworzą bowiem trzy samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, więc wspólnymi siłami, podobnie jak wcześniej, w Centrum Handlowym M1, przygotowaliśmy stoisko prezentujące naszych partnerów i kreatorów. A, jako że również szła za tym oddana do naszej dyspozycji estrada, nie wyobrażaliśmy sobie na niej nikogo innego jak najlepszych muzycznych ambasadorów naszych dziedzin: rodzinę Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.

Stowarzyszenie przygotowało zresztą nie tylko swoich muzyków, ale zadbało również o krakowskie, wymagające podniebienia – gorący barani rosół z ziemniakami kusił wychłodzonych turystów swoim aromatem, a jedyną „konkurencję” na stoisku miał tylko w postaci barszczu (również na baraninie!) z uszkami od kolejnego dziedzinnego partnera, Maćka Komenzy -Smakosza, który serwował go w dwóch wersjach: z mięsem i „vege”, z grzybami.

Wszystko, co zaprezentowaliśmy tego dnia na naszym stoisku, było wytworem rąk zdolnych Zagórzan: począwszy do zielonych wianków, ozdób z siana, świątecznych stroików, pszczelich świeczek, poprzez choinkowe bombki, szydełkowe ozdoby, drewniane zawieszki, obrazy na desce, na pierniczkach i serach gorczańskich skończywszy. Wiadomo, wszystko co prezentujemy pod znakiem marki musi być najwyższej jakości – tym bardziej, że doceniają to również turyści, którzy odwiedzają ten świąteczny market i szukają rzeczy niepowtarzalnych i wyjątkowych.

Wyjątkowy był również występ naszych muzyków – o godzinie 10:00 ze sceny przywitał nas Roman Gawrysiak z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, równocześnie pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki „ARTIM” odpowiedzialnej za organizację wszelkich kiermaszów.

Zebrani pod sceną usłyszeli w pierwszej kolejności słowa, którymi kapela przedstawia się w kilku zwrotkach piosenki: „Przyjechali my tu żukiem i w taksówce, by Wom łopowiedzieć o piyknyj Łolszówce”. A potem już mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki, ale też popularne góralskie piosenki. Pod sceną, kiedy pytano nas, skąd są ci górale, to tłumaczyliśmy, że to górale, ale zagórzańscy...

Muzyka łączy - nie ma różnicy, jakim językiem się posługiwali turyści, kiedy usłyszeli płynącą ze sceny melodię, mocne głosy, rzewne basy i współgrające z nimi skrzypce, tłum gęstniał - wyciągnięte w stronę sceny aparaty utwierdzały w tym przekonaniu.

Zarówno kilkukrotne występy, jak i sam udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym – uznanym za jeden z najlepszych jarmarków na świecie – to kolejne doświadczenie w naszych dziedzinnych działaniach.

Dziękujemy za wszelkie odwiedziny na naszym stoisku, przyjacielskie wsparcie, choćby płynące prosto z Kona Pod Baranami, pozdrawiamy jeszcze raz sąsiadów ze stoiska Gminy Zabierzów i dziękujemy za wiele ciepłych słów na nasz temat – to bardzo budujące! Razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny, wspieramy się w takich wydarzeniach i wspólnie kreujemy świetną grupę, która potrafi z odpowiednią oprawą pojawić się w Krakowie, a z jeszcze lepszym efektem wrócić do domu… Przecież kolejnego dnia, na miejscu, w Mszanie Dolnej organizowaliśmy nasz, Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. U nas przecież, jak to zawsze, na bogato!

W Krakowie Zagórzańskie Dziedziny osobiście reprezentowali:

- Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki i Kapela Kościelnioki

- Maciej Komenza Wytwórnia Mrożonek „Smakosz” oraz „Lody i Spółka”

- Gmina Mszana Dolna

- Miasto Mszana Dolna

- Małgorzata Suder

- Lucyna Pazdur z Bazy Lubogoszcz w Kasince Małej

- Paweł Widzisz – Drewniane cuda z Kasinki

- Emilia Szywała

- Julia Niżnik

- Emilia Sochacka

Za wszelkie przekazane do promocji rękodzieło, wyroby i ozdoby świąteczne dziękujemy Kreatorom i Partnerom Zagórzańskich Dziedzin, zaś za nową ściankę wystawienniczą i drewnianą ladę w komplecie podziękowania kierujemy do Adriana Kościelniaka.

 

Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin