z ostatniej chwili
Informacja Wójta Gminy, począwszy od dnia 06 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020 Urząd Gminy pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejPSR 2020transmisjawybory prezydentakoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia Wójtacała naprzódPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteobadamy jakośc powietrzazoneZajęcia na orlikach - informacjeJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacja

Wieści ze szkół


OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W KASINCE MAŁEJ

13/11/2014, dodał: czytano: 3440 razy
7 listopada 2014 r. społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej uczciła 96. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uczniowie, pod kierunkiem Pani Ewy Cetnarowskiej przygotowali uroczystą akademię, upamiętniającą te jakże ważne wydarzenia w dziejach historii naszej Ojczyzny, przypomnieli drogę Polaków do wolności.

To 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów: pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły. Przez szacunek dla przeszłości dzień ten czcimy jako Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Wszyscy uczniowie, mając świadomość, że jest to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski, chętnie włączyli się w obchody.  Każda klasa IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum z wychowawcami oraz Panią Elżbietą Strug i Panem Łukaszem Szlachetką, przygotowała z tej okazji okolicznościowe pieśni patriotyczne, nawiązujące do losów polskiego narodu. Usłyszeliśmy m.in.: Pierwszą kadrową,  Pałacyk Michla, Rozkwitały pąki białych róż, Przybyli ułani pod okienko, Szarą piechotę, Ojczyznę mą, Rotę. Występ każdej z klas poprzedzony był krótką informacją o okolicznościach powstania utworów, które miały dodawać odwagi i motywować do walki.

Na koniec uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Anna Piwowarska, która dziękując uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii, jednocześnie podkreśliła potrzebę godnego obchodzenia świąt państwowych.

Dla każdego z nas uroczystość była żywą lekcją pamięci i patriotyzmu.

 

                                                                                                                                           red. M. Łabuz